Beyin Performansını Artırmanın Yolu: Doğru Beslenme

İstanbul Bilim Üniversitesi Sağlık Yüksek Okulu Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Funda Elmacıoğlu, doğru beslenme ile beynin performansının artırabileceğini söyledi.

Anadolu Ajansı’na verdiği demeçte doğru beslenmenin sağlıklı ve uzun bir hayat için de önem taşıdığını vurgulayan Elmacıoğlu, insan beyninin sürekli aktif, dikkat ve konsantrasyon açısından üstün olmasının yenilen besinlerle bağlantısı bulunduğunu da aktararak “Protein, karbonhidrat, vitamin ve minerallerden oluşan beslenme programı beynin performansını artırırken, aynı zamanda dikkat eksikliği ve unutkanlığın önüne geçilmesini mümkün kılıyor ancak insanlarımızın hangi mevsimde hangi besinleri hangi oranda yemeleri gerektiğini bilmeleri gerekiyor” dedi.

thumb

Doğru beslenmenin, aynı zamanda genç yaşta başlayan unutkanlık ve dikkat eksiliğinin giderilmesi için de önemli olduğunu vurgulayan Elmacıoğlu sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Balık, et, yeşil yapraklı sebzeler, lahanagiller ve tahıl içerikli beslenme şekli ile günümüzde yaygınlaşan unutkanlığın önüne geçmek mümkün. Genç yaşlarda başlayan, pek önemsenmeyen hafif unutkanlık ve dikkat eksikliği, ileride karşımıza hafıza kaybı hastalığı olarak bilinen Alzheimer olarak çıkabilir. Bu nedenle protein, karbonhidrat, vitamin ve minerallerden oluşan beslenme programı hayatımızın her döneminde olmalıdır.”

Kaynak

Yorum Yap