Beyninizi Ritme Sokan, Çalışmanızı Kolaylaştıran Müzikler Listesi #3

Çalışırken ya da konsantrasyon gerektiren durumlarda işinize yarayacak müzik önerileri serimizin üçüncüsünde, bu hafta biraz Caz ve New-Age sularına dalarak bu türler ve yakın arkadaşlarının bizlere nasıl güzellikler sunduğuna kulaklarımızla şahit oluyoruz.

Caz

Amerika’da temellerinin atıldığı bu güzide türün melodik olduğu kadar atonal, hatta aritmik türevleri de mevcuttur. Ama işimiz beynimizi ritme sokmak olunca melodik olanlara bakmamız gerekiyor.

İlk durağımız bir Kuzey Kıbrıslı bas virtüözü olan Cahit Kutrafalı.

Suyundan, havasından mıdır bilinmez, Kıbrıs’tan çok kaliteli ve evrensel müzikler yapan sanatçılar çıkıyor ama aralarında Cahit Kutrafalı’yı ayrı tutarım. Mütevazi kişiliği, kadife gibi tuşesi, tekniği ve özellikle de besteleriyle her zaman bana çok “doğru” gelen müzikler çıkaran bir bas gitaristtir kendisi.

Sıradaki sanatçımız efsanevi gitarist ve Caz müzisyeni Pat Metheny.

Kendisi geçmişten bugüne birçok sanatçıya ilham kaynağı oldu ve olmaya devam ediyor. Geçtiğimiz aylarda ülkemize de gelen bu güzide sanatçının şarkı listesini aşağıda sunuyoruz.

https://www.youtube.com/watch?v=GSmWCYNRpNs&index=2&list=PL87A2DAE9062FC72D

Şimdi de geldik müthiş Caz dehası Chick Corea‘ya.

Kendisi Caz müziğinin en büyüklerinden olur. Özellikle aşağıda verdiğimiz albümde çalıştığı kişilerin de kendi alanlarında dev olmaları sebebiyle The Electric Band projesi Corea’nın kariyerinde kanaatimizce çok ayrı bir yere sahiptir.

Bonus olarak Spain şarkısını da şuraya iliştirelim, zira hiçbir ölümlü bu şarkıdan mahrum kalmamalı.

Caz müziğinde sonraki durağımız Jess Lewis. Yakın zamana kadar sayısı çok az sandığım başarılı kadın enstrümentalist müzisyenlerin aslında tahminimden çok olduğunu öğrenince sevinmiştim. Zira müzik endüstrisinde enstrüman deyince bir erkek hegemonyası söz konusudur, fakat Jess Lewis bunu kıran en güzel örneklerden.

Şimdi de sırada Sheryl Bailey var. Yeni tanıştığım caz virtüözlerinden olan Bailey’nin enstrümana hakimiyeti ve müzik zekası, kendisini öne gelen caz müzisyenlerinden yapmaya yetiyor da artıyor bile.

New Age

New Age türü müzik Caz, Fusion, Elektronik, Country, Folk ve daha birçok türden etkilenmiş bir tür olmasına karşın bu müziğin örnekleri genellikle oldukça kendine münhasır karaktere sahiptir.

Yoga ve meditasyon yapanlar, sanatla uğraşanların sıklıkla tercih ettiği bir müzik türü olan New Age’in birkaç örneğiyle tanışalım.

İlk durağımız Acoustic Alchemy.

Akustik gitarın, atmosferik bestelerin ve piyanonun harikulade kullanımına çok güzel örnek teşkil ederler.

https://www.youtube.com/watch?v=R7b0vhLx3AI

İkinci durağımız Mike Oldfield.

Çok ilginç bir gitar tuşesi ve vibrato tekniğine sahip bu güzide müzisyen sadece New Age değil, oyun ve filmlere soundtrack yapmasıyla da tanınır. Sizi bir “gezelim görelim” temalı şarkı olan Voyager ile başbaşa bırakıyoruz.

New Age denince akla gelen en büyük isimlerden birisi Enya‘dır. Kendisi eşsiz vokali ve atmosferik müziğiyle yıllardır gönlümüze taht kurmuş, en bilindik melodilerin birçoğuna imza atmış bir müzisyendir.

Genel olarak Kelt müziğinden de büyük esintiler taşıyan parçaları, çalışma anlarımızda harika bir arkadaş oluyor bize.

https://www.youtube.com/watch?v=erR0HqD__dc

Bu yazımızın son konuğuysa büyük usta Kitaro.

Geçen haftaki yazımızda Marty Friedman’ın Scenes albümüne de eşlik eden bu efsanevi müzisyen, yıllar geçse de harika işler çıkarmaya devam ediyor. Dinleyince sizlere çok tanıdık gelecek birçok ünlü melodinin arkasındaki isimdir Kitaro.

Daha önceki yazılarımız için tıklayın:

Beyninizi Ritme Sokan, Çalışmanızı Kolaylaştıran Müzikler Listesi #2

Beyninizi Ritme Sokan, Çalışmanızı Kolaylaştıran Müzikler Listesi #1

Yorum Yap