Beyninizi Ritme Sokan, Çalışmanızı Kolaylaştıran Müzikler Listesi #4

İki haftalık bir nadastan sonra bu hafta serimizin dördüncü bölümünde biraz daha köklerimize dönüyoruz. Bu hafta alfa dalgalarında sörf yapıp ana odaklanmak için New Age’in bir alt kolu sayılan ve dünyada “sufi music”, bizde “tasavvuf müziği” olarak adlandırılan türe yöneliyoruz.

Hijazz Project

İlk konuğumuz olan Hijazz bir müzik projesi aslında. Her şarkıda çalanlar, bestekarlar ya da aranjörler farklılık gösteriyor ama hepsinin ortak noktası muhteşem müzik yaklaşımları. Caz ile tasavvuf müziğinin buluştuğu bu harika projede batı müziği enstrümanlarının ney, ud, kanun gibi daha “bizden” enstrümanların bir arada kaynaştığına bu projede  şahit oluyoruz.

Not: Ne yazık ki Youtube’da bulunan kayıtlar çok yüksek kalitede değil. Aşağıda ikinci albümünü paylaştığımız Hijazz’ın ilk albümü 2 CD’den oluşuyor, dijital mecrada satılmıyor ve piyasada zor bulunuyor.

https://open.spotify.com/album/15M9J8tGxFGEJ4NJRQ5QTf

Ek olarak aşağıda rast makamında bestelenmiş müthiş eser “Yüzündür Cihanı Münevver Eden” şarkısının Hijazz yorumunu paylaşıyoruz.

Hasan Cihat Örter – Reformation

Yine türünde bir başka başyapıt olarak Reformation’ı gösterebiliriz. Çıktıktan sonra büyük beğeni toplayan, hatta Buddha Bar gibi New Age konusunda en iyi derlemelerden birisinde parçaları yer alan bu albüm Klasik Türk Müziği’ni eşsiz bir elektronik altyapıyla birleştirmiş, kimi yerde “Saldırın Tellioğulları!” dedirten, kimi yerde ana haber bültenlerinde acılı haberlere altyapı olarak kullanılacak kadar acıklı olan düzenlemelerle hala kendini dinleten bir klasiktir.

Bu albümün de Youtube üzerinde düzgün bir şekilde dinlenebilmesi çok zor olduğu için Spotify üzerinden paylaşıyoruz.

https://play.spotify.com/album/6ld8taqByVxjK0rL0QhL1v

Daha Fazlası

Tasavvuf müziği, nam-ı diğer sufi music dünyada artan New Age akımıyla beraber yükselen bir trend. Bir zamanlar sadece bu topraklardan ve bu toprakların altyapılarından beslenen bu tür yukarıda verdiğimiz örneklerin yanında yurtdışından da büyük rağbet görüyor, tür üzerine yapılan katkılarla hem kapsamı hem de zenginliği artıyor. Aşağıda size güzel bir oynatma listesi sunuyoruz, iyi dinlemeler.

Serinin önceki yazıları:

Beyninizi Ritme Sokan, Çalışmanızı Kolaylaştıran Müzikler Listesi 1

n2

n3

Yorum Yap