Beyninizi Ritme Sokan, Çalışmanızı Kolaylaştıran Müzikler Listesi #5

Beynimiz dingin alpha frekansında ana en iyi şekilde odaklansa ve analitik düşünceyi en verimli şekilde gerçekleştirse de bazen hareket de istiyor bünye. Özellikle projelerimiz veya raporlarımızın teslim tarihi yaklaşırken, servis saati yaklaşmasına rağmen işler hala bitmemişken biraz adrenalin pompalamak ve beta dalgalarında sörf yapmak da ihtiyaç olabiliyor.

1. Paul Gilbert – The Echo Song

Bu seferki listemize bir gitar virtüözü olan Paul Gilbert’tan The Echo Song ile başlıyoruz. Kendisi müthiş bir pentatonik blues aşığı, bir Racer X astronotu, 80’lerden çıksa da içinden 80’lerin çıkamadığı (kendi sitesinde yazdığı bir ifade), Mr. Big’de kocaman şarkılar yazan bir gitarist. Bu şarkı ise kendisinin solo albümü “Get Out of My Yard”dan enstrümental bir çalışma. Dinledikçe bir solucan deliğinin içinde galaksinin bir ucundan diğer ucuna hızla gider gibi hissediyor insan.

2. Red Dragon Cartel – Deceived & Feeder

Başka bir gitar virtüözü olan Jake E. Lee, zamanında Ozzy Osbourne ile çalmış, birçok projede yer almış, yine 80’lerin ruhunu taşıyan bir gitarist. Geçtiğimiz 2 senenin “yeniden diriliş senesi” olarak anılmasına sebep olan eski toprakların tekrar yeni albüm çıkarması furyasında Red Dragon Cartel projesiyle Jake E. Lee de adını duyuranlardandı.

3. Envio – For You (Blizzard Remix)

90’lar desem, techno desem, Need For Speed 2, 3, 4, 5 desem aklınıza ne gelir? Tabi ki techno müzik, hem de en kalitelisinden. Henüz elektronik müziğin fabrikasyona dönmediği zamanlardı o zamanlar. İşte o ruhu taşıyan bir şarkı For You, ama orijinalinden ziyade Blizzard’ın düzenlemesi asıl zevkle dinlenen.

4. 110 – Geri Dönme

Türkiye’den güzel müzikler çıkıyor olabilir, ama dünya standartlarında müzik dendiği zaman bu tanıma uyan müzik her zaman karşımıza çıkmıyor. 110 da bu azınlığın üyelerinden. Özellikle etkileyici klibi ve daha da etkileyici “gaz” müziği ile çalışmanızı pozitif yönde etkileyeceği, size bir adrenalin itişi sağlayacağı kesin.

5. Lazerhawk – Shoulder of Horizon

TRT 4’ün açıköğretim programlarını hatırlar mısınız? Hani Tron filmindeki kare kare ızgara görüntülere benzer bir görüntü ve elektronik bir müziği vardı girişinin. Sonrası çok özel sayılmasa da ders programlarının girişi oldukça “teknolojik” idi. İşte o müziklerin ruhunun modern zamanlara uyarlaması aşağıdaki parçada mevcut.

6. Overwerk – Daybreak

İçinde klasik müziklerin arpejlerini, Daft Punk’ın (ve pazarda satılan sırt kaşıma aletinin) “öğee” efektlerini barındıran bu parça da oldukça enerjik ve buram buram beta kokuyor.

Bir sonraki yazımızda buluşmak üzere hoşça kalın!

 

Serinin önceki yazıları:

Beyninizi Ritme Sokan, Çalışmanızı Kolaylaştıran Müzikler Listesi 1

n2

n3

Beyni Ritme Sokan Müzikler 4

Yorum Yap