Sosyal Medya 3 Şekilde İlişkilerinizi Bozuyor

Bugünlerde sosyal medyayı kontrol etmek, insanların en temel gereksinimi olan yeme ve sığınma ihtiyaçlarından sonra geliyor. Bunun sebebiyse “diğerleriyle” bağlı kalma ihtiyacıdır. İnsanlar sosyal varlıklar oldukları için bağlı kalmak da mutluluğun, sağlığın ve hatta uzun ömrün bir numaralı belirleyicisidir. Ama sosyal medya yoluyla bağlı kalmak bu ihtiyacı karşılamıyor.

Sosyal medyanın sebep olduğu olumsuz üç etkiden bahsedelim:

1. İçinde bulunduğunuz anı kaybettiriyor.

Sosyal medyada yaşadıklarınızı paylaşıyorsunuz. En mutlu anlarınızı “selfie” çekerek donduruyorsunuz ve o anı görsel dünyada kutlamaya başlıyor, mutluluğu beğen butonlarında arıyorsunuz.

Ancak bu bağlı kalma hissinizi tatmin ederken, gerçek dünya ve gerçek insanlarla iletişiminizi kaybetmenize sebep oluyor.

media-998990_960_720

2. Bağımlılık yapıyor ve sizi kendinize odaklanmanıza yönlendiriyor.

İronik bir biçimde sizi “diğerleriyle” bağlayan sosyal medya, farkında olmadan insanlardan uzaklaşmanıza sebep olarak sizi görünüşünüzle ve paylaşımlarınızla ilgili takıntılı bir hale sokuyor. Bu şekilde kendinize odaklanmanız, anksiyete ve depresyonla alakalıdır. Siz bilmeseniz de sosyal medya sizi narsist yapıyor.

3. İlişkilerinize zarar veriyor.

Diğer insanların vücudundaki ve yüzündeki saniyelik değişikliği anlama yeteneğimiz sayesinde karşımızdakilerin mimiklerini yorumlar ve hislerini anlarız. Bir araştırmaya göre, iki insan konuşurken ortamda bir cep telefonunun bulunması, yakınlık hissini, aradaki bağı ve iletişimi etkiliyor.

Basitçe söylemek gerekirse, hayatımızı “yayımlamak” isteği aslında bizi yaşamımızdan koparıyor. Bu yüzden bir sonraki gezinizde, selfie çubuklarınızı yanınıza almayın, sosyal medyayı kapatın, seyahatiniz içinde kaybolun. Belki de eve geldiğinizde yazmaya değer bir şeyler bulacaksınız.

Kaynak

Yorum Yap