1.000 Yıl Sonra Dünya Nasıl Bir Yer Olacak?

Bir yıl kadar önce Oxford Üniversite Birliği’ndeki konuşmasında efsanevi profesör Stephen Hawking, insanlığın ancak 1.000 yıl daha hayatta kalabileceğini ilan etti. Daha sonra bu tahminini 600 yıla kadar düşürdü.

Bizler de, geleceğimizin yok olup olmayacağını net olarak bilmek istiyoruz elbette. Bu, ne kadar mümkün olmasa da, birkaç heyecan verici tahmin yapmak mümkün gibi. İşte onlardan bazıları…

İnsanlar 1.000 Yıl Yaşayacak

Milyarderler, yaşlanmayı yavaşlatan veya tamamen durdurmaya yönelik araştırmalara milyonlarca dolar yatırım yapıyorlar. 1.000 yıl içinde tıp mühendisleri, dokuların yaşlanmasına neden olan her bileşen için çözümler tasarlayabilirler.

Başka Gezegenlere Yolculuk

1.000 yıl sonra, insanlığın hayatta kalmasının tek yolu uzaya yeni yerleşimlerin kurulması olabilir. SpaceX, şu an zaten bu projeyi hayata geçirme üzerine yoğun bir biçimde çalışıyor. Şirketin kurucusu Elon Musk, tahminlerin çok üzerinde bir hızla, 2024 yılına kadar Mars’ta ilk yerleşimi kurmayı planlıyor.

Hepimiz Aynı Görüneceğiz

Uzak gelecekte insanların daha büyük alın, daha büyük burun delikleri, daha büyük gözler ve daha pigmentli cilde sahip olacağı iddiası her geçen gün güçleniyor. Bilim adamları zaten genomları düzenlemek için, ebeveynlerin çocuklarının nasıl görüneceğini seçebilecekleri yollar üzerinde çalışıyorlar.

Süper Hızlı Bilgisayarlar

2014’te bir süper bilgisayar, bugüne kadar insan beyninin en doğru simülasyonunu gerçekleştirdi. 1.000 yıl sonra, bilgisayarların tümünün insan beyninin hızına ulaşması ve hatta bunu aşması büyük olasılık.

Yeni yüzyılda, kuantum bilgisayarlar, daha etkili ilaçlar ve teşhisler geliştirmeye, alan araştırmalarını geliştirmeye ve otomobillerin kendilerini kullanmalarına yardımcı olacak.

Birer Cyborg Olacağız

Makineler zaten insanların işitme ve görme düzeylerini artırabilir. Bilim insanları ve mühendisler, görme engelli insanlar için biyonik gözler geliştiriyorlar. Bundan sonraki 1.000 yıl içinde insanlığın Yapay Zeka ile rekabet edebilmesinin tek yolu, teknoloji ile birleşmek olabilir.

İnsan zihinlerini bilgisayarlarla birleştirmek, karmaşık denklemleri çözen ve düşünerek internette arama yapabilen süper beyinleri yaratacaktır.

Kitlesel Yok Oluş

Son kitlesel yok oluş hadisesiyle, dinozorlar yeryüzünden silindi. Yakın tarihli bir araştırmada, 20. yüzyılda türler için yok olma oranının, insan etkisi olmaksızın normalden 100 kat daha fazla olduğu ortaya çıkmıştır.

Tüm İnsanlığın Kullandığı Ortak Bir Lisan

Evrensel bir dile götüren en büyük etken, dillerin düzene sokulmasıdır. Dilbilimciler, bundan 1.000 yıl sonra göç nedeniyle dillerin % 90’ının kaybolacağını ve kalan dillerin basitleşeceğini öngörüyor. Yine de bir Babil Kulesi senaryosu hala mümkün görünmüyor.

Binalar Monte Edilip Sökülebilir Hale Gelecek

İnsanlar, gelecekte kendi çevrelerinde bir sanal dünya oluşturabilecekler. Sökülüp takılabilen portatif evler ve hatta daha büyük ölçekli binalar da bu öngörüye dahil.

Nanoteknoloji, Enerji ve Kirlilik Krizini Çözecek

Nanoteknoloji, 1000 yıl sonra çevresel zararları giderebilecek, su ve havayı arıtabilecek ve Güneş’in enerjisini yakalayabilecektir. Yeni malzemeler, yeni çevre dostu ve daha verimli enerji depolama teknolojisi ihtiyacını karşılayacaklar.

Kaynak

Yorum Yap