1. [n]Beyin Bilimkurgu Öykü Yarışması Ödül Töreni

“Gelecek, bugünü anlamak için geçmişten daha iyi bir anahtardır.”

J.G. Ballard

Bir fikirdi bizi bu yola çıkaran, bir fikir. Yazabilen insanlara kendi imkânlarımız ölçüsünde bir fırsat sunabilmek, karşılıklı paylaşımda bulunmak, bilimle iletişim kurmak… Bunun için dergi ve portalı bütün meraklı zihinlere açtık; yazar ilanları verdik, kimilerine biz ulaştık. Ama yayınlarımızda belirli bir format izliyorduk ve edebiyatı yaptığımız yayıncılıkla nasıl bağdaştırabileceğimizi sorguladığımızda aklımıza geldi: Neden bir öykü yarışması yapmayalım?

İlkokuldan üniversiteye, mezunlardan çalışanlara kadar geniş bir kitle yarışmamıza başvuru yaptı. Gelen her kargo, yarışmaya dair sorulan her soru bizi de katılımcıların heyecanına karıştırdı. Bir süre sonra yarışmayı düzenleyenler sıfatıyla bambaşka hislere büründük. Almanya’dan, İngiltere’den bile başvuru vardı- bunun mutluluğunu tarif etmem/edebilmem mümkün değil. Kendi eğitimim ve ilgi alanlarımın yanı sıra, yazmayı seven insanlarda sebep olabileceğimiz en küçük teşvik -Sinan Hoca’nın deyişiyle, onlara verdiğimiz en küçük “gaz”- bizim için çok değerli.

Yaşadığımız kimi talihsizlikler oldu, yarışmayı takip edenler bilir. Üzüntüsünü dile getiren, getirmese de tahmin ettiğimiz üzere bize çok kırılıp öfkelenen bütün katılımcılarla birlikte, belki onlar kadar değil ama en az onlar kadar biz de hüzünlendik. Bizi bu yola çıkaran fikri hayata geçirmek kadar önemliydi süreci iyi bir şekilde yürütebilmek. Öngöremediğimiz şeyler yaşadık ülke olarak ve bu koşulların getirdiği sorunlar hepimiz kadar bizim de üzerimize çöreklendi.

Peki, bütün bunları neden anlatıyorum? Yaşadığımız deneyimlerden bir şeyler kazanıp yolumuza öyle devam etmeyi çok önemsediğimiz ve hiçbir şeyin üzerini kapatmak niyetinde olmadığımız konusundaki samimiyetimizi ifade etmeye çalışıyorum sadece. Bütün bunlarla birlikte, kazananların beklediği bir ödül töreni hazırlığı içerisindeydik. Bu töreni yıl bitmeden yapmak için içinde bulunduğumuz yoğun çaba dolayısıyla tarih seçimi konusunda esnek davranamadık ve bu konudaki üzüntümüzü de tüm içtenliğimizle dile getirmek isteriz.

Bütün [n]Beyin Dergi/Portal okuyucularını 28 Aralık’ta 11:00-14:00’da Üsküdar Üniversitesi Nermin Tarhan Konferans Salonu’ndaki törenimize katılmaya bekliyoruz. Kazanlarımızın katılacağı bu törende sizin için de sürprizlerimiz olabilir, kim bilir?

Yorum Yap