13. Beyin Girişimi Projesi Toplantısı

2013’te ABD’de başlatılan Brain Initiative (Beyin Girişimi) Projesi kapsamında Beyin Haritalama ve Tedavi Derneği’nin (The Society for Brain Mapping and Therapeutics – SBMT) 13. yıllık toplantısı 8-10 Nisan tarihleri arasında Miami’de düzenlendi.

500’ü aşkın bilim insanının katıldığı toplantıda 200’ün üzerinde sunum yapıldı. Toplantıya 15 akademisyenle birlikte katılan Üsküdar Üniversitesi ekibinde bulunan Prof. Dr. Sinan Canan, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizyoloji bölümü araştırma görevlisi Rukiye Ölçüoğlu ile yaptıkları sinirsel geribildirim (neurofeedback) çalışmasına dair bir sunum yaptı.

Prof. Dr. Sinan Canan, yaptığı sunumda uluslararası katılımcılara [n]Beyin kapsamında yaptıkları çalışmaları tanıtarak [n]Beyin’i, “Türkiye’deki bir nevi kişisel beyin inisiyatifimiz” şeklinde tanımladı ve yapılan çalışmalar hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

Beyin kanseri, psikiyatrik rahatsızlıklar, nöro-nano teknoloji, sinirsel iyileşme, radyasyon onkolojisi ve beyin politikaları gibi pek çok konunun masaya yatırıldığı toplantıda ödüller de verildi.

Toplantıya projenin Türkiye ortağı olan Üsküdar Üniversitesi’nin yanı sıra Florida International University (FIU), Brain Mapping Foundation (Beyin Haritalama Derneği), Miami Çocuk Hastanesi, Institute for Nerve Medicine (Sinirbilim Enstitüsü) ve California Neurosurgical Institute (Kaliforniya Nöroşirurji Enstitüsü) de katıldı. Beyin Haritalama ve Tedavi Derneği’nin stratejik ortakları arasında NASA gibi pek çok kurum bulunuyor.

Beyin Girişimi Projesi, beynin bilinmeyen sırlarının; otizm, şizofreni, Parkinson, Alzheimer gibi önemli hastalıkların araştırılıp tedavilerinin geliştirilmesini hedefliyor.

Yorum Yap