Işın Kılıcı

Star Wars: Bölüm VII Güç Uyanıyor’un çıkmasına oldukça az bir süre kalmışken filmin ilk fragmanının yayınlandığı güne geri dönelim. Kylo Ren’in ışın kılıcı, serinin hayranlarını şaşırtmış ve günlerce konuşulmuştu.  Aslında “balçak ışın kılıcı” konsepti üç ışın içeren kılıçla Star Wars: Republic 61: Dead Ends çizgi romanında 2004 tarihinde yayınlanmıştı.

Peki, Kylo Ren gibi işi karmaşıklaştırmadan kendi ışın kılıcımızı yaratabilmemiz mümkün mü?

Kılıcın parlayan ışık bıçak ağzını yaratmak için lazer teknolojisi kullanılacağı aşikar. Lazer, oldukça yönlü bir ışık hüzmesi üretiyor. Günümüzde bu teknoloji de metal yüzeyleri gravürlemekten göz ameliyatına kadar geniş bir alanda kullanılıyor. Madem öyle, neden bunu karanlık taraf için kullanmayalım?

Neden 1: Kısa bir bıçak ağzı oluşturmak

Işın kılıcının bıçak kısmı belli bir uzunluğa ulaştıktan sonra durması gerekiyor. Herhangi bir ışık türü gibi lazer ışını da önüne enerjisini yutacak veya yansıtacak bir şey çıkmadan durmuyor. Bu durumda lazer kaynaklı bir ışın kılıcının yönetilmesi oldukça zor bir hale geliyor. Savaş esnasında oluşacak en ufak bir dikkat dağınıklığı ile daha ilk filmde Obi-Wan’ın, Qui-Gon’un kafasını kesmesi ile seriyi bambaşka bir yöne doğru sürükleyecek bir hale getirebilir.

Işını, kılıcın bitimine ayna yerleştirerek durdurmak çözümlerden bir tanesi olabilir, ama bu da hiç kimseye zarar veremeyeceğiniz anlamına gelir. Kaldı ki, ışın kılıcının önünde yer alan bir ayna kılıcın tüm karizmasını alıyor.

Neden 2: Büyüklük

Yüksek güçlü bir lazer ışını oluşturmak için fazlaca malzeme gerekiyor. Teknolojide gerçekleşen gelişmeler sayesinde yüksek güçlü lazerlerin boyut olarak küçültebiliriz fakat sistemi aşırı ışınmadan korumak için bir soğutucuya ihtiyacımız olur. Soğutucunun boyutunu da düşünürsek yaratacağımız ışın kılıcıyla bırakın şık hareketler yapmayı, fiziksel olarak sırtımızda taşımak bile oldukça zor olacaktır.

Neden 3: Kılıcın güç kaynağı (Hayır, o “güç” değil)

Düzgün hasar verebilecek lazerler yüksek ölçüde enerji istiyor, yani standart bataryalarla ışın kılıcına güç veremeyiz. Kılıcı ana şebekeye bağlamamız gerekecek ki bu da düşman gemisinde çok akıllıca bir seçim olmayabilir(geminin sahibi babanız olsa bile).

Neden 4: Savaş mekaniği problemleri

Gördüğümüz üzere bir lazer ışını kolayca yansıtılabilir, düşmanınızın kendisine aynadan bir kalkan yapması oldukça basit. Dahası, ışın kılıçlarının birbirlerine çarpması imkansız. Işınlar birbirlerinin içinden geçer ve düello çok can sıkıcı bir hale gelir.

Neden 5: Ses ve görsel efektler

Renkli parıltıları ve çıkarttıkları seslerde ışın kılıçlarının bu kadar “karizmatik” olmasının büyük sebeplerinden. Ne yazık ki, gerçekte lazer ışınları yandan görülmüyor (hava özellikle dumanlı veya tozlu değilse – bu yüzden lazerler gece klüplerinde veya konserlerde kullanılırken duman makineleriyle etkileşimi ayarlanılır.) Oldukça büyük bir lazer işaretçi gibi, ışın kılıcı da görünmez olurdu. Elbette doğrudan gözünüze yansıtılmadığını düşünürsek, kaldı ki yansıtılsa bile bu muhtemelen göreceğiniz son şey olur. Yine aynı şekilde, nasıl bir meşaleyi salladığınızda bir ses çıkmıyorsa, ışın kılıcı da sessiz olacaktır.

Sonuç olarak, şu an için ışın kılıçlarını Star Wars’da olduğu gibi yaratmamız mümkün görünmüyor. Teknolojide kaydedilecek gelişmeler belki bir gün güç ve büyük sorunlarını çözecektir. Tabi fizikçiler önümüzdeki 50 yıl içerisinde lazerlerden daha iyi bir bir şeyle karşımıza çıkmazlarsa.

Kaynak

Yorum Yap