2034’e Kadar Böyle “Süper”i Yok

21. yüzyılın en büyük dolunayı,  bugün itibariyle dünyanın farklı yerlerinde görülmeye başlandı. Ayı bir daha bu büyüklükte görmek 25 Kasım 2034’te mümkün olacak.

Ay elips şeklinde bir yörüngede hareket ettiğinden dolayı senede sadece bir kere Dünya’ya bu kadar yaklaşıyor ve daha önce 26 Ocak 1948’de bu kadar büyük olarak görülmüştü.

Süper ay

Ay’ın Dünya’ya en yakın noktasına (günberi) ulaştığı zaman görülen süper ay, aslında her 13 ayda bir gerçekleşiyor. Ay’ın Dünya’ya uzaklığı, günberi noktasında 357 bin kilometreyken yörüngenin en uzak noktasında (günöte) 407 bin kilometredir. Günberi noktasından geçiş zamanı dolunay zamanı ile çakıştığındaysa süper ay görülür.

Süper ay terimi, astrolog Richard Nolle tarafından yaklaşık 30 yıl önce kullanılmaya başlansa da günümüzde astonomi biliminde de kullanılıyor. 2016’da toplamda 6 süper ay görülecek.

NASA’daki bilim insanlarına göre, bugün tanıklık edeceğimiz bu doğa olayının önemli bir özelliği, 68 yıldır Ay’ı ilk defa bu kadar büyük görecek olmamız. Buna ek olarak, bilim insanları, Ay’ın bugün neredeyse 2 saat boyunca günberi noktasında kalacağını ve bu nedenle “ekstra süper” olacağını söylediler.

Bugün ne zaman izlenebilir?

Ay, bugün normalden %14 daha büyük ve %30 daha parlak görünecek. Ayrıca okyanus bölgelerine yakın yaşayanlar, bu olay sırasında bir miktar daha büyük gelgit dalgaları ile karşılaşabilecekler.

Türkiye saatiyle 4.30 sularında (GMT 1.30) Güneş ve Ay tam hizalı olacak. Ondan iki saat önce 2.30’da (GMT 11.30) da Ay Dünya’ya en yakın noktada olacak, yani 356.500 km kadar. Ancak atmosferdeki kırınım etkisinden dolayı Ay’ın en büyük göründüğü an doğarkenki hali olacak. Bu da günbatımına denk geliyor.

 Reuters fotoğrafçılarının objektifine yansıyan süper ay fotoğrafları:

Kaynak

Yorum Yap