3 Milyar Işık Yılı Uzaktan İletişim Sinyalleri

Stephen Hawking’in başlattığı Breakthrough Listen projesi dünya dışı bir kaynaktan gelen radyo dalgası sinyallerini yakaladı. Sinyallerin kaynağının tam olarak ne olduğu henüz bilinmiyor ancak ihtimaller arasında uzaylılar da var.

Uzay medeniyetlerinin varlığını kanıtlamak amacıyla uzaylılardan gelecek sinyalleri arayan bilim insanları geçtiğimiz günlerde Dünya’dan 3 milyon ışık yılı uzaklıktaki bir cüce galaksiden gelen ve 5 saat içinde 15 kez tekrarlanan kısa radyo dalgaları şeklinde bir sinyale rastladı.

Frekansları 4 ila 8 Ghz arasında değişen bu 15 radyo dalgası patlaması, bilim insanları tarafından yapılan 4 saatlik bir çalışma ile kaydedildi ve kayıtlar sonucunda büyüklüğü 400 terabyte’ı aşan veri elde edildi. Araştırmanın bulguları ise geçtiğimiz günlerde Astronomer’s Telegram sitesinde yayımlandı.

Daha önce de dünya dışı kaynaklardan gelen radyo dalgaları formunda sinyallere rastlandıysa da önceki sinyaller tekrarsız olarak ve her seferinde farklı bir kaynaktan gelmişti. 15 kez üst üste tekrarlanan sinyallerin ise aynı kaynaktan geliyor olması sebebiyle olay, akıllara dünya dışı yaşamın varlığını getirdi.

nasa-uzay-araci

Üzerinde durulan 3 ihtimalden biri de uzaylılar!

Hızlı vuruşları andıran bu radyo dalgalarının kaynağı henüz bilinmiyor ancak halen 3 farklı ihtimal üzerinde tartışmalar sürüyor. İlk olasılığa göre sinyaller bir kara delikten sızıyor olabilir. Kara deliğin şiddetli çekim gücü yüksek hızda dalgalar üretmesini sağlıyor olabilir. İkinci olasılık ise sinyallerin aşırı derecede güçlü bir manyetik alana sahip olan nötron yıldızlarından geliyor olabileceği ihtimali. Üçüncü ve en çarpıcı ihtimalse radyo dalgalarının dünya dışı bir uygarlık tarafından iletişim kurmak amacıyla gönderilmiş olma olasılığı.

Sinyaller Stephen Hawking, Frank Drake ve Geoff Marcy gibi ünlü bilim insanlarının desteğiyle kurulan ve dünya dışı medeniyetlerin varlığını ve bu medeniyetlerle iletişim kurma yollarını araştıran Breakthrough Listen Project tarafından yakalandı. 100 milyon dolarlık bir yatırımla başlatılan bu projeye rus milyarder Yuri Miller finansal destek sağlamıştı.

FRB 121102 olarak isimlendirilen 3 milyar ışık yılı uzaklıktaki kaynak, 2012 yılında keşfedilmişti. Henüz tam olarak tanımlanamamış olan bu kaynaktan daha sonra öncekine göre daha yüksek frekansa sahip 15 kısa sinyal daha alındı ancak sinyallerin anlamı hala gizemini koruyor.

Sinyalleri keşfeden bilim insanı Vishal Gajjar radyo dalgaları ile ilgili olarak: “Sinyallerin kaynağının halen aktif olduğunu doğruluyoruz Aynı zamanda radyo dalgalarını incelemek için yaptığımız çalışmalarda Listen aracımızın tarafından kaydedilen verilerin kalitesi, bu gizemli radyo patlamalarının özelliklerini anlamak ve gerekli hesaplamaları yapmak için kusursuz bir ortam sağladığını da belirtmek istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Berkeley SETI Araştırma Merkezi’nde ve Breakthrough Listen projesinde direktörlük yapan Andrew Siemion ise olayla ilgili şu açıklamada bulundu:

Aldığımız sinyaller dünya dışı bir medeniyetten geliyor olsa da olmasa da Breakthrough Listen projesi, içinde yaşadığımız evreni daha kolay ve hızlı bir şekilde anlayabilmemiz için sınırları kaldırmamıza yardımcı oluyor.”

Kaynak

Yorum Yap