41. COSPAR Kongresi İptal Edildi

Dünyanın en büyük uzay kongresi COSPAR (Committee on Space Research – Uzay Araştırmaları Komitesi), 41. kongresinin İstanbul’da gerçekleştirilmesi planlıyordu. 30 Temmuz – 7 Ağustos tarihleri arasında İstanbul Kongre Merkezi’nde yapılacak olan kongre, komitenin Türkiye temsilcisi TÜBİTAK Uzay Araştırmaları Enstitüsü’nün desteğiyle gerçekleştirilecekti. Ancak komitenin başkanı Lennard A. Fisk, COSPAR’ın resmi web sitesinden yaptığı duyuruyla kongrenin iptal edildiğini bildirdi.

COSPAR 2016’nın Yerel Organizasyon Komitesi’nin sayfasında yapılan duyuru metninin Türkçe çevirisi ise şu şekilde:

“Sevgili meslektaşlar,

Biliyorsunuz ki Türk Ordusu içinde yer alan iyi örgütlenmiş bir grup, cuma gecesi bir darbe girişiminde bulunmuştur. Bu terörist eylem hızlı bir şekilde bastırılmıştır.  Bunun hemen akabinde, cumartesi sabahı Yerel Organizasyon Komitesi (Local Organizing Committee – LOC), COSPAR’ın başkanından bir e-posta almıştır. Söz konusu e-posta, kongrenin COSPAR tarafından iptal edildiğini bildirmektedir. E-postada herhangi bir bilgi talebi olmadığı gibi, bir cevap beklentisi de yoktur; e-posta sadece bilgilendirme amaçlı gönderilmiştir. Buradan kongrenin iptal edildiği anlaşılmasına rağmen bu durum bizim bilgimiz ve rızamız dahilinde değildir.

Kongre için iyi bir şekilde hazırlanmaya devam ediyor olsak da bu kararı COSPAR’a bırakıyoruz. Kongrenin iptal edilmesi durumu baki kalsa da yapılan bütün harcamaların sorumluluğunu almak için elimizden geleni yapacağız. Şu andan itibaren kongreye kayıt yaptıran katılımcıların zararlarını karşılayacağız.

Eğer bazı katılımcılar yolculuk planlarını iptal etmeyerek İstanbul’a gelmeyi istiyorlarsa Yerel Organizasyon Komitesi onları Türk misafirperverliğiyle ağırlayacaktır. Sizinle hem akademik olarak hem de sosyal anlamda bir arada olmak bizi mutlu eder.

İyi dileklerimiz sizinle. Güvenli yolculuklar.

Yerel Organizasyon Komitesi

COSPAR 2016”

NASA temsilci göndermeyecekti

m321 Haziran’da yaptığı duyuruyla NASA, 41. COSPAR kongresine güvenlik nedeniyle temsilci göndermeyeceğini açıklamıştı. NASA’nın Uluslararası ve Ajanslar Arası İlişkileri’nden sorumlu yöneticisi Al Condes’in 21 Haziran’da yayımladığı duyuruda, yönetimin COSPAR’a gitmeyi planlayan bilim insanları ve personellere sponsor olmayacağı belirtilmişti. Bu duruma gerekçe olarak da ABD Dış İşleri Bakanlığı’nın Türkiye’ye yönelik seyahat uyarısı gösterilmişti. COSPAR’ın başkanı Fisk, NASA’nın bu kararına “NASA böyle yaparak dünyada stratejik liderlik peşinde olmadığını ve terörizmin ödüllendirilmesine karar vermiştir” diyerek tepki göstermişti.

COSPAR nedir?

Uluslararası Bilim Konseyi (International Council for Science – ICSU) tarafından Paris’te kurulan ve 1958’den bu yana faaliyet gösteren COSPAR, uzay araştırmaları ve bilimsel bilginin paylaşımı üzerine çalışmalar yapan 46 ülkenin üye olduğu bir organizasyon. COSPAR’ın kongreleri 2 yılda bir yapılıyor ve bu kongrelere bilimsel araştırmalar yapan 1000’den fazla araştırmacı katılıyor. TÜBİTAK, 1996’da Türkiye’yi temsilen COSPAR’a üye olmuştu. COSPAR’ın 2018’deki 42. kongresi, ABD’de Pasadena’da yapılacak.

Yorum Yap