5 Adımda İşinizi Daha Çok Sevin

Her şeyde olduğu gibi, bir işte mutlu olmanın da en temel yolu öncelikle onu sevmektir. Çalışma koşulları, iş yükü, kişisel hayatınızdaki sorunlar ve benzeri durumlar zaman zaman motivasyonunuzu kırsa da kendinizi daha iyi hissetmeniz ve işinizi yaparken verimliliğinizi kaybetmemeniz için izlenebilecek bazı yöntemler var.

1)Hedefe odaklanın

İşini iyi yaptığına güvenilen kişilere daha fazla görev verilir. Bu durum kişiye başlarda gurur verirken zamanla artan iş yüküyle işlerin birbirine karışabilir. Birden fazla işi yaparken motivasyonunuzu kaybetmemek ve tükenmişlik hissi yaşamamak için önceliklerinizi sıralayarak iyi bir program yapmanız faydalı olacaktır. Bunun için iki farklı program yapabilirsiniz. Mesela, sürekli gözünüzün önünde tutacağınız bir kağıda aylık hedeflerinizi, bir başka kağıda da günlük olarak yapmanız gerekenleri yazın. Bu ikinci kağıttaki planı her gün yenilemelisiniz.

2)İnternetten uzak durmaya çalışın

E-postalarınızı belirli aralıklarla cevaplayın. Çünkü bir e-postayı okumak yaklaşık 30 saniye alıyorken yaptığınız işe geri dönmek size 7 dakika kadar zaman kaybettiriyor. Bu nedenle sürekli e-posta listenizi kontrol etmektense 15-20 dakikada bir e-posta adresinize bakın. Tabii ki ofis içinde acil cevaplanması gereken e-postalar olabileceğinden çalışma arkadaşlarınıza bu durumu haber vererek sizi arayıp bilgi vermelerini söyleyebilirsiniz.  Aynı durumu sosyal medya için de uygulayın. İnternet alışkanlıklarınızı kontrol ederek odaklanmanızı engelleyecek durumlara sınırlar koymaya çalışın.

3)İş yükünüzü nasıl kontrol edeceğinizi bulun

Gün içinde herkesin en verimli şekilde çalıştığı saatler farklıdır. Kendiniz için verimli olan zaman dilimini bulun. Bunun için Andrew May’in Flip The Switch kitabındaki ayı, ceylan ve kaplan modelini örnek verebiliriz:
Ceylan: Kendinizi sabahları enerji dolu mu hissediyorsunuz? O halde siz bir ceylansınız. Ceylanların en verimli dönemi saat 06.00’dır ve enerjiniz saat 15.00’ten sonra bitmeye başlar. Bu yüzden önemsiz işlerinizi günün ilerleyen saatlerine programlamaya özen gösterin.

Ayı: Saat 15.00’e kadar kendinize gelemiyor ama gece boyunca mutlulukla çalışıyorsanız siz bir ayısınız. O halde önemli işlerinizi gün sonuna erteleyin, normalden yarı yarıya daha çabuk yapacağınızı göreceksiniz.

Kaplan: Eğer sabahın ortasında zirve yapıp yavaş açılanlardan, öğle vakti düşüşe geçip akşamın erken saatlerinde yine en yüksek verime ulaşanlardansanız siz bir kaplansınız. Bu yüzden enerjinizin düştüğü saatlerde beceri isteyen, incelikli işlerden uzak durun.

4)Mola verin
Dikkatinizi dağıtmadan 90 dakika kadar çalıştıktan sonra 10 dakikalık aralar vermeye özen gösterin. Böylece hem dinlenmiş hem de kişisel işlerinize vakit ayırmış olacaksınız.

5)İşlerinizi sırayla yapın
Farklı işler arasında gidip gelmek verimliliğinizi düşürdüğü gibi üzerinizdeki stres ve baskıyı da artırıyor. Bu nedenle her işi parça parça yapmak yerine tek seferde bir işi bitirip diğerine geçmek sizin için daha faydalı olacaktır.

Yorum Yap