7 Adımda Kendinizi Sevin

Kendini sevmek, son zamanlarda sıklıkla duyduğumuz bir kullanım.

 • “Kendini daha fazla sev!”
 • “Neden kendini sevmiyorsun?”
 • “Kendini sevseydin bunlar başına gelmezdi!”
 • “Önce kendini sevmedikçe başkalarını sevemeyeceksin!”

Bunlar, verebileceğimiz örneklerin sadece birkaçı…

Kendini sevmek, iyi yaşamak için oldukça önemli bir unsur. Bu, eş olarak seçeceğiniz kişiyi, iş yerinde yansıttığınız kimliğinizi ve hayattaki sorunlarla nasıl başa çıktığınızı derinden etkiliyor. Yaşam kalitenizi artırmanız için o kadar önemli ki bu gerçeği hayatınıza nasıl ekleyeceğinizi öğrenmeniz şart.
Gelin, isterseniz önce “kendini sevmek” ne demek, ona bir bakalım. Bir bakım setiyle edinebileceğiniz ya da üzerinize giyebileceğiniz bir şey mi? İlham verici bir şey okuyarak miktarını artırabilir misiniz ya da bir ilişki kendinizi daha fazla sevmenizi sağlayabilir mi? Tüm bu soruların cevabı: Hayır! Bu saydıklarımız, kendinizi iyi hissetmenizi sağlasa ve bir yücelmişlik duygusu verse de bu tarz eylemlerle kendini sevme yetisi geliştiremezsiniz. Çünkü kendini sevmek, “iyi hissetmek” demek değildir.

Kendini sevmek, kişinin fiziksel, psikolojik ve manevi durumuna yardımcı olan eylemler üzerinden gelişen “kendi varoluşuna karşı hissettiği minnet” duygusudur. Bu his dinamiktir, bizi büyüten deneyimlerle büyür. Kendini sevme duygusu içimizde gelişmeye başladığında, zayıflıklarımızı da güçlü yanlarımızı kabul ettiğimiz gibi kolayca kabul ederiz. Beceremediğimiz şeyler hususunda daha az açıklama yaparız. Kendimizi de diğer tüm insanlar gibi hayatın anlamını bulmaya çalışan biri olarak görür ve kendimize karşı daha anlayışlı oluruz. Hayatımızda, amaç ve değerler merkezde olur ve kendi emeklerimizle edindiğimiz başarılardan bir doygunluk ediniriz.
İsterseniz üzerine çalışarak “kendinizi sevme” yetisi elde edebilirsiniz. Bunun için aşağıdaki 7 maddelik rehberin size yardımcı olacağını umuyoruz.

 1. Düşünceli olun: Kendini seven insanlar ne düşündüklerini, hissettiklerini ve istediklerini bilme eğilimindedirler. Kim olduklarının bilincindedirler, bu bilinç üzerinden hareket ederler. Tavırlarında başkalarının onlardan ne beklediğinin etkisi pek görülmez.
 2. İsteklerinizden çok ihtiyaçlarınız üzerinden hareket edin: Kendinizi sevmeye başladığınızda size kendinizi iyi hissettiren ve heyecan verici olan şeyler yerine güçlü hissetmeniz, odaklanmış olmanız ve hayatınızı başarıyla devam ettirmeniz için ihtiyacınız olan şeylere yönelirsiniz. İhtiyacınız olan şeylere yoğunlaştıkça, otomatik olarak, başınıza bela olan kötü davranışlardan, sizi geçmişe hapseden ve kendinizi daha az sevmenize neden olan şeylerden uzaklaşırsınız.
 3. selflove-dylanglynnKendinize iyi bakın: Temel ihtiyaçlarınızı daha iyi karşıladıkça kendinizi daha çok sevmeye başlayacaksınız. Kendini çok seven insanlar, genelde kendilerine her gün faydalı eylemler için zaman ayırırlar. İyi beslenir, egzersiz yapar, yeterince uyur, yakınlaşma ve sağlıklı sosyal etkileşimler edinirler.
 4. Sınırlarınızı belli edin: Nerede duracağınızı, işe ne zaman “hayır” diyeceğinizi, size acı veren aşk ve birlikteliklere karşı koyabileceğinizi bilince kendini sevmeniz çok daha kolay olacak. Size fiziksel, duygusal ya da manevi olarak zarar veren ya da kendinizi ifade etmenizi kısıtlayan her şeye karşı koyun.
 5. Kendinizi koruyun: Hayatınızda sadece doğru insanları barındırın. Arkadüşman* terimini iyi öğrenin. Bu, mutluluk ve başarı yerine kayıplarınız ve acılarınızdan mutlu olan insanları tanımlayan bir kelime. Bu hayat, “Kendimi ve yaşamayı seviyorum” diyerek parıldayan yüzünüzün ışığını yok etmeye çalışan insanlara zaman ayırabileceğiniz kadar uzun değil. Onlardan uzak durun ve özsaygınızı yitirmeyin.
 6. Kendinizi affedin: Bazen kendimize karşı çok acımasız olabiliyoruz. Yaptıklarımıza karşı sorumlu olmak, bazen kendimizi, büyürken ve öğrenirken yaptığımız hatalar için en ağır şekilde cezalandırmamız anlamına gelebiliyor. Kendinizi sevmeye başlamak için bir insan olduğunuzu, yani mükemmel olmadığınızı kabul etmek zorundasınız. Bir hata yaptığınızda kendinize karşı daha anlayışlı olmayı deneyin. Unutmayın ki yaşananlardan ders çıkarabildiğiniz sürece ortada gerçek bir başarısızlık yoktur.
 7. Bilerek ve isteyerek yaşayın: Yaşamınıza bir amaç ve tarz eklerseniz kendinizi daha kolay kabul eder ve seversiniz. Amacınızın ne olduğu çok açık ve net olmak zorunda değil. Eğer maksadınız anlamlı ve sağlıklı bir yaşamsa sizi buna götürecek kararlar almalısınız. Bu amaca sizi yaklaştıran her adımda biraz daha mutlu hissedeceksiniz. Ayrıca planladığınız bir şeyi gerçekten yapıyor olduğunuzu gördüğünüzde kendinizi sevmeniz de kaçınılmaz olacaktır. Ancak tabii ki öncelikle “isteklerinizin” farkına varmanız gerekiyor.

Yukarıdaki önerilerden, bir iki tanesinin bile olsa doğru olabileceğini düşünüyorsanız kendinizi sevmeye onlarla başlayabilirsiniz. Sonrasında, yavaş yavaş bu yedi adımı gerçekleştirdiğinizde kendinizi ne kadar çok seveceğinizi hayal edin. Başka bir insanı en fazla kendinizi sevdiğiniz kadar sevebileceğiniz doğrudur. Yukarıdaki adımları takip edip kendinizi tam anlamıyla sevince, etrafınızdaki insanlar da benzer hisleri ifade etmek için gerekli cesareti bulacaklardır. Kendinizi sevdikçe daha sağlıklı iletişimlere hazır hale geleceksiniz. Hatta bu öyle bir noktaya ulaşacak ki kendinize olan sevginizi artıracak kişiler ve olaylar için bir çekim noktası olacaksınız.

Evet, biz de sizi çok seviyoruz.

*Arkadaş gibi görünen düşman anlamında. (İng. frenemy)

-Öne çıkarılmış görsel: Fabio Sabatini

Kaynak

Yorum Yap