7 Adımda Zihin Haritası

Yaratıcı fikirlere mi ihtiyacınız var? Kağıt önünüzde ve siz ona boş boş bakıyorsunuz, değil mi? Alt alta  liste yapmaya çalıştınız ama 3. maddeden sonra aklınıza hiçbir şey gelmiyor sanırım. İşte zihin haritası bunu çözmek için biçilmiş kaftan.

Zihin haritası, beynin potansiyelini açığa çıkarmak için evrensel bir anahtar sunan güçlü, grafiksel bir tekniktir. Kortikal becerilerin tamamını kullanmamızı sağlar. Kelime, şekil, sayı, mantık, ritim, renk ve alansal farkındalıktan yararlanabiliriz böylelikle.

Zihin haritası için ihtiyacımız olanlar:

Boş çizgisiz bir kağıt

Renkli kalemler

Beynimiz ve hayal gücümüz

  1. Boş sayfanızı yan çevirin ve MERKEZDEN başlayın. Neden? Çünkü merkezden başlamak beyninize her yönde özgürlük verir, kendini daha iyi ve doğal ifade etmesine yardımcı olur.
  2. Merkezdeki fikriniz için bir ŞEKİL ya da RESİM kullanın. Neden? Çünkü bir görsel bin kelimeye bedeldir ve hayal gücünüzü genişletir.
  3. ANA KONUYU MERKEZE yerleştirin, konuları birbirine bağlayacak ikincil ve üçüncül kolları da birincil ve ikincil kollara ekleyin. Neden? Çünkü beyniniz çağrışım yoluyla çalışır, birkaç şeyi bir araya getirmekten hoşlanır. Eğer kolları birbirine bağlarsanız anlamanız ve hatırlamanız kolaylaşacaktır.
  4. RENK kullanın. Neden? Çünkü renkler beyniniz için heyecan vericidir ve yaratıcılığınızı artırır.
  5. Kolları düz çizgi değil KAVİSLİ yapmaya özen gösterin. Neden? Çünkü düz çizgiler beyniniz için sıkıcıdır.
  6. HER SATIRDA BİR ANAHTAR KELİME kullanın. Neden? Çünkü tek başına kelimeler zihin haritanıza daha fazla güç ve esneklik kazandırır.
  7. Dıştaki kollarda da GÖRSEL kullanın. Neden? Çünkü, daha önce de dediğim gibi, her şekil bin kelimeye değerdir. Haritanızda 10 şekil kullansanız 10,000 kelimeye bedel!
Kaynak

Yorum Yap