Adım Adım Yaklaşıyoruz: Uzayda Yaşamak

İnsanlar uzun zamandır uzayın geniş alanlarını keşfetmek istiyorlardı. Bugün, nihayet insanlar kozmosa gönderilecek durumda. Nitekim, bir dizi özel şirket Uzay Yarışı 2.0’ye hazırlanıyor. Evrenimiz hakkındaki cevapları açığa çıkarmaya ve kendi insanlığımızın yeni alanlarını keşfetmeye daha da yakınlaştıran çok pahalı bir rekabet bu.

Hâlâ yarışta olmasına rağmen, önceliklerin değiştirilmesi ve sınırlı bütçeler, NASA’nın güneş sistemi ve ötesinin keşfedilmesindeki liderliğini baltaladı. SpaceX ve Virgin Galactic gibi özel şirketler, daha iyi, daha büyük ve daha hızlı roketler denemek ve geliştirmek için adımlar atıyorlar.

Bu iyi bir şey çünkü eğer insanlar başka gezegenlerde yaşam bulmak istiyorsa, daha fazla çalışmalar yapılmalı. Mühendisler ve bilim adamları, yaşam destek sistemleri geliştirmeli, güvenilir su ve yakıt kaynakları bulmalı, uzayda yaşayan olumsuz etkileri aşmak ve seyahat etmek için de daha süratli yollar bulmalılar.

Yapılması gereken çok şey var ve şu an bir insanı Ay’a ve ötesine göndermek epey zor görünüyor. Ancak, nihayetinde ne olacak? İnsanlar ne zaman uzay seyahatlerine çıkacaklar? İşte, geleceğimizin, dünyayı aşan kapsamlı bir zaman çizelgesi.

2017 Sonu: Falcon Heavy

SpaceX, Falcon Heavy’i 2017 bitmeden fırlatmayı planlıyor. Roket yeniden kullanılabilir olduğundan, bir sonraki en yakın operasyonel araç olan Delta’nın maliyetinin sadece üçte birine varan oranda işlevini görüyor. Bu maliyetin daha düşük olması, daha fazla organizasyonun uzaydaki deneylere kapı açabileceği anlamına geliyor.

2018: Uzay Turizmine Hazırlık

2018’de SpaceX, yörüngeye 30 roket göndererek, her zamankinden daha fazla organizasyonu üstlenmeyi planlıyor. Daha fazla girişim, roketleri daha düşük maliyet ve daha güvenli hale getirmek için şirkete daha fazla veri sağlıyor. Sonunda bu ucuz ve güvenli uzay uçuşu, uzay turizminin nihayet uygulanabilir olmasını sağlayacaktır. SpaceX 2018’de Ay’ı dolaşmak için iki insanın gönderileceğini de açıkladı.

Virgin Galactic ise, ilk astronotlarını Şubat 2018’de uzaya fırlatmaya hazırlanıyor. Ancak yolculu bir seyahat için, uzay aracının bir düzine testten daha geçmesi gerekecek.

VSS Unity, 2017 yılı başlarında beşinci deneme uçuşunu (geleneksel uzay roketlerinin düşey yörüngesinden ayrı) tamamladı. Organizasyon, 2018 yılının ilk aylarında, Karman hattına daha yakın uçuş gerçekleştirecek.

2018 yılının başında bilim adamları, güneş enerjisini kullanarak uzayda hareket eden ve yakıt depoları veya iticiler gerektirmeyen LightSail 2’yi test edecekler. LightSail 2, güneş yelkenciliğini uzayda mümkün kılmanın bir kanıtı olacaktır.

2019: Uzay Turizmi ve Gözlem

Amazon’un kurucusu Jeff Bezos tarafından ortaya çıkarılan Blue Origin, geçtiğimiz günlerde Nisan 2019’dan önce uzaya turist götürmeyi planladığını açıkladı. Altı kişilik yolcu grubu, 18 metrelik rokete binecek. Dünya yüzeyinden 100 km. uzaklaşacaklar ve oraya vardıklarında, sıfır yerçekimi deneyimi yaşayacaklar. Elbette bu deneyim hiç de ucuz değil. Bu uzay yolculuğuna katılmak isteyenler, 150.000 ile 250.000 USD arasında değişen bedelleri gözden çıkarmak zorundalar.

2019 yılında Blue Origin, deposuna iki veya üç kademeli roket eklemeyi planlıyor. Bu roketler, SpaceX’in Falcon Heavy roketleri ile rekabet eden, nispeten düşük bir maliyetli yolculuklar sağlayabilirler.

NASA ayrıca, James Webb Teleskobu’nu 2019’un ilk çeyreğinde kullanmaya başlamayı planlıyor. Teleskop, güneş sisteminin olgunlaşmasının her aşamasını görmek için kızılötesi olarak güneş sistemini gözlemleyecek ve Hubble Uzay Teleskobu’ndan 100 kat daha güçlü olacak. James Webb Teleskobu, Big Bang dönemine kadar dayanan galaksilerin oluşumu gibi olayları tespit edebilecek. Ayrıca, hayatı destekleyebilecek yeni gezegenleri keşfetmeye odaklanacak.

2020 – 2025: Güvenilir bir “Dünya” ve Ötesi

Su yataklarının bulunmasından, Kızıl Gezegen’in yüzeyindeki organik maddelerin tespit edilmesine kadar, Mars’la ilgili merak edilen çok önemli sorular yanıt buldular. Bununla birlikte, bu bilgiler başka öğelerin mevcut olabileceği konusunu da tetikledi. Ancak insanların Kızıl Gezegeni ziyaret edebilmeleri, ancak 2030’un başlarında mümkün olabilir.

Başka gezegenlerde koloni kurabilmenin dışında gerçekleşmesi gereken başka şeyler de var. NASA, mümkün olana kadar tamamlamamız gereken üç aşamayı hazırladı. NASA’nın “Güvenilir Dünya” olarak adlandırdığı birinci aşamada, uzaydaki yaşam fizibilitesi test ediliyor. İkinci aşama “Prova Zemini”. Ay’la ilgili operasyonlar, insanları Dünya’ya güvenli bir şekilde geri götürmenin yollarını belirlemek için kullanılacaktır. Bu aşamalar tamamlandığında, nihayet insanların Mars’ta kendine koloni kurdukları üçüncü aşamaya ulaşacağız. “Bağımsız Dünya”

NASA, Ay’ın ötesine geçecek başka bir insanlı uzay aracı hazırlıyor. Astronotlar, Orion adında bir gemide yer alacaklar. SLS, SpaceX’in Falcon Heavy adlı aracıyla benzerlik taşıyor. Bu araç, insansız olarak birkaç testten geçecek.

2022: Mars Projesi

NASA, 2020’li yıllarda insanları en iyi şekilde uzayda tutmanın yollarını araştırırken, SpaceX, insanları kolonileştirmek için altyapıyı başlatmayı planlıyor. SpaceX, 2022’de ilk 54,6 milyon kilometrelik Mars gezisini tamamlamayı umuyor.

Elon Musk, bu yılın başlarında yaptığı bildiride, SpaceX’in çok güçlü bir roket planı yaptığını açıkladı. O kadar büyük bir roketin, insanları Mars’a götürmek için yeterli yakıta sahip olacağı iddia ediliyor.

SpaceX 2022 yılına kadar, insanlara bir yaşam alanı oluşturmak için Mars’a en az iki kargo gemisi göndermeyi planlıyor. Bu ilk görevlerin asıl amacı, Mars yüzeyinde güvenilir bir su kaynağı bulmak.

2024: BFR ve İnsanlı Görevler

Yük gemileri bir altyapı kurduktan iki yıl sonra, SpaceX Mars’ta bir kolonide yaşamak için insanlar göndermeyi planlıyor. BFR’ın 40 kabinli Mars transit modülündeki yolcular, benzersiz bir yolculuk gerçekleştiren ilk kişiler olacaklar.

2025 – 2030: Uzayda Bir Yıl

SpaceX, 2020’lerin başında insanların uzayda yaşaması için temeller atıyor ancak NASA biraz daha temkinli. NASA, insanların gerçekten farklı bir gezegende yaşamaya hazır olup olmadığını öğrenmek için, bir yıl boyunca astronotları yörüngede gezdirmeyi planlıyor.

Mart 2016’da, NASA astronotu Scott Kelly, sıfır yerçekiminin insan vücudundaki etkilerini test etmek için ISS’te bir yıl süren bir görevi tamamladı. Ancak Kelly’nin görevinden farklı olarak, NASA’nın 2021 misyonu, astronotları Ay çevresinde yörüngede gezdirmek. Astronotlar daha sonra Mars’a yapılacak görevler de dahil olmak üzere, gelecekteki uzay görevleri için bir test alanı görecek olan ISS benzeri küçük bir istasyonda olacaklar. Ay’ın yörüngesinde bir yıl geçirmek, değişik gece-gündüz döngüleri ve güneş radyasyonu gibi faktörlerin insan vücuduna etkileri hala tam olarak bilinmiyor.

2030 ve Sonrası: Mars’a Gidiyoruz

SpaceX’in Mars misyonundan beş yıl sonra NASA, kendi uzay aracını Kızıl Gezegen’e göndermeyi planlıyor. NASA, insanları uzaya götürmeden önce Mars yüzeyine, yaşamak için gereken tüm altyapıyı kurmuş olacak ve insanların orada sorunsuz bir şekilde yaşayabileceği ortamı sağlayacak.

Kaynak

Yorum Yap