Ailenizden Genetik Miras Yoluyla Aldığınız 5 Özellik

Göz renginiz, yüz yapınız veya boyunuzun uzunluğunu ailenizden genetik miras olarak almış olabileceğiniz gibi daha başka pek çok özellik için de aynı durumdan bahsetmek mümkün. Genetik miras olarak aldığınız 5 farklı özellikten daha bahsedeceğiz.

1. Tembellik

“İçimden bir ses kalk ders çalış diyor. Neyse ki sustu.

Tembellik, kimileri için inanılmaz zevkli olsa da kimileri için can sıkıcı olabiliyor. Yapmak istediğiniz pek çok şey vardır. Dil öğrenmek, enstrüman çalmak, spor yapmak istersiniz ya da finallere çalışmanız gerekiyordur fakat siz bunları düşündüğünüz an içinizden biri bağırır: “Sakin ol, kahveni al, sıcak yatağına gir ve evde olmanın keyfini çıkar.” İşte duyduğunuz bu ses, genlerinizdeki çığlıkların kulağınızdaki yankıları olabilir.

tembel_televizyon_uzgun_mklAmerican Journal of Physiology dergisinde yayımlanan makale, fareler üzerinde yapılan bir araştırmaya göre bazı genetik özelliklerimizin  hareket etme motivasyonumuz üzerinde etkili olabileceğini söylüyor. Araştırma ekibi 6 gün boyunca farelerin kafes içindeki hareketlerini, tekerlek çevirmelerini ve aktif hallerini inceledi. Daha sonra motivasyonu en yüksek olan koşucu ve hareketli 26 fareyi ve tembel olan 26 fareyi iki farklı gruba ayırdı. Tembel olan fareler kendi aralarında, hareketli olan fareler ise kendi aralarında çiftleştirildi. En iyi koşan hareketli farelerden doğan farelerin  tembel farelerden doğanlara göre 10 kat daha fazla koşmaya ve hareket etmeye hevesli  olduğu görüldü.

Bu iki grup farenin kas ve vücut yapıları da incelendiğinde çok az fark gözlendi. Yani fareleri birbirinden ayırt eden özellikler genlerinden kaynaklanıyordu.

2. Akademik Başarı

bireysel-zeka-testleriNature Communications dergisinde yayımlanan bir araştırma, genlerin matematik ve okuma becerileri üzerinde önemli bir etkisinin olduğunu gösteriyor. Öğrenme becerileri, yaygın görülen öğrenme bozuklukları ve öğrenmedeki bireysel farklılıklar, genler ile yakından ilişki içindedir. Bu araştırma, her ne kadar çocuklarının akademik durumlarından memnun olmayan ailelerde çocuklar için bir itiraz hakkı doğuruyor gibi görünse de aslında akademik başarıyı etkileyen pek çok etmen bulunmaktadır. Yani şunu hatırlatmakta fayda var: Akademik becerilerin genler ile ilişkisinin olması demek, başarının veya başarısızlığın sorumluluğunu tamamen genlere yükleyeceğimiz anlamına gelmemelidir. Özgül öğrenme güçlüğü yaşayan veya farklı şekillerde öğrenmeyi gerçekleştiren çocuklar için okul, öğretmen ve ebeveyn işbirliğiyle çok önemli gelişmeler kaydedilebilir.

3. Kahveyi çok sevmek

Kitaplar, iş7943510-mug-1209194_1280-1480402200-650-f37637214f-1480607432 ve ders çalışmakla özdeşleşmiş nadir içeceklerden kahve, kimileri için bir içecekten daha fazlasıdır. Siz de “Kahvesiz yapamam” diyenlerdenseniz sebebi genleriniz olabilir.

Bilim insanları, sık kahve tüketen ve tüketmeyen iki grup insanı inceledi. Kahve tüketimi az olan insanlarda kafeinin daha yavaş emilmesine neden olan bir gen kümesi keşfettiler. Yani o insanlar bir şekilde kafein alımına ihtiyaç duymuyorlardı.

4. Araba kullanabilme yeteneğiniz

Bazı insanlar, araba kullanmak konusunda zorlanabilir hatta yeteneğinin olmadığını düşünebilir. Eğer siz de bunlardan biriyseniz, kulağa şaşırtıcı gelse de, bu durum da genlerinizden kaynaklanıyor olabilir.

7943210-beautiful-1845572_1280-1480406770-650-fed522bfba-1480607432Bilim insanları, DNAlarımızın motor becerilerimizi nasıl etkilediğine dair bir araştırma yaptılar. BDNF adlı gendeki bir farklılığın kötü sürüş ile bağlantısını fark ettiler. İnsanların yaklaşık yüzde 30unda BDNF geninin Met sürümünün bir kopyası varken yüzde 70inde Val sürümünün iki kopyası bulunmaktaydı. Araştırmacılar, bir sürüş testi kullandılar. Genlerinde Met sürümüne sahip olan insanların çok daha fazla hata yapma eğiliminde olduklarını gördüler ve bu kişiler daha kötü belleğe sahiplerdi. Bu araştırma araba kullanmayla genler arasındaki ilişkiyi ortaya çıkardı.

5. Popülerlik

genetik mirasGenlerimizin sosyal davranışlarımız ve karakterimiz üzerindeki etkisi tahmin ettiğimizden daha fazla olabilir. Çünkü California, Diego ve Harvard  Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, insanların kendi oluşturdukları çevre içindeki pozisyonlarını etkileyen genlerin daha geniş bir alana sahip olduğunu gösteriyorlar.
Genetiğiniz bir grup içinde ne kadar tanındığınız, grupta ne kadar konuşulduğunuz, grubun ne kadar merkezinde veya dışında olduğunuz üzerinde etkilidir. Araştırmacılar, ortaya çıkan genetik temelde pek çok genin etkili olduğunu söylese de sosyal çevremizdeki konumumuz mizah, cömertlik, dışadönüklük gibi pek çok kişilik özelliği ile de bağlantılıdır.

Kaynaklar:

http://genetics.thetech.org/original_news/news120

https://www.scientificamerican.com/article/popularity-genes/

https://brightside.me/wonder-curiosities/10-personal-attributes-you-never-knew-you-inherited-from-your-parents-270910/

Yorum Yap