Telefon Seçiminde SAR Değerinin Önemi

Yüksek SAR değeri çok ciddi sağlık problemlerine yol açabiliyor.

Akıllı telefon almaya gittiğimiz zaman genellikle kamera, işlemci veya ekran büyüklüğü gibi teknik özelliklere bakarken buluruz kendimizi. Tabi unutmadan işin en zor tarafı onlarca telefon arasından kaybolmadan çıkıp doğru telefonu seçmek olduğunu söylemeden geçmeyelim. Fakat bütün bunları düşünürken göz ardı etmememiz gereken sağlık faktörü köşede bizi bekliyor. Sağlık da ne alaka demeyin, birçoğumuzun adını bile duymadığı veya o kadar önemli görmediği yüksek SAR değeri çok ciddi sağlık problemlerine yol açabiliyor.

Peki, nedir bu SAR değeri?

Specific Absorption Rate yani Özgül Soğurma Oranı anlamına gelen SAR vücuda yayılan radyasyon miktarını göstermektedir. Belirli seviyenin üstünde radyasyona uzun süre maruz kalan insanların, elektromanyetik dalgaların etkisi ile vücut ısıları zamanla yükselmeye başlıyor ve maruz kalınan süre arttıkça vücudumuzun aldığı zarar artıyor. SAR; kısa dönemde görüş alanında daralma hafıza zayıflaması ve dikkat bozulması gibi zararları olmasının yanında uzun dönemde yüksek tansiyon, cilt kanseri ve lenfoma kanseri gibi geri dönüşü oldukça zor olan rahatsızlıklara yok açıyor. Uzmanlar SAR’ın olumsuz etkisinden kurtulmak için zararlarından kurtulmak için çeşitli tavsiyelerde bulunuyorlar.

 

shutterstock_196167416 (1)

  • Konuşmalarınızı olabildiğince kısa tutun     
  • Uyuduğunuz alanda telefon bulundurmayın 
  • Konuşmalarınızı kulaklıkla yapın

 

Her ne kadar bütün bu gündelik önlemleri almış bile olsanız bu sizin sağlığınız için yeterli olmayabilir. Bundan dolayı birçok ülke SAR değerleri ile alakalı çeşitli önlemler aldı ve almaya devam ediyor. Örneğin; Amerika Birleşik Devletleri 1,6 W/kg üstü Avrupa Birliği’nde ise 2 W/kg üzerindeki SAR değerine sahip telefonları sağlığa zararlı olarak kabul ediyor ve bundan dolayı ülkelerine yüksek SAR değerli telefonların girmesine izin vermiyor. Ülkemizde ise Bilgi Teknolojileri Kurumu’nun açıklamasına göre Avrupa Birliği standartlarını yakalamak için çalışmalar sürdürülüyor.

Kurumlar yeterince önlem alsa da kişisel duyarlılık, toplum sağlığı için büyük bir önem arz ediyor. Telefon seçerken sağlığınız için telefonların sar değerlerini dikkate almanızı öneririm. Aşağıda sizler için hazırladığım 10 farklı telefonun SAR değerini paylaşıyorum.

En düşük SAR değerine (baş) sahip beş telefon şu şekilde:
Sar degeri az olanlar

En yüksek SAR değerine (baş) sahip beş telefon şu şekilde:

Sar degeri cok olanlar

Yorum Yap