Amazonlar’dan Biriyle Evlenseniz Ne Olurdu?

Amazonlar’da yaşayan, elbise giymeyen, hâlâ avcılıkla ve toplayıcılıkla beslenen bir kabilede yaşamak ister miydiniz? Yaşamanın da ötesine geçip böyle bir kabileden birisiyle evlenmek size cazip gelir miydi? Maceracı bir ruha sahip olmanın ötesinde çılgınlık mı bu?

Biz modern çağın insanlarıyız. Bu bağlamda doğallığımızı ve özgünlüğümüzü yitirdiğimiz söylenebilir. İnsan doğasını merak eden ya da araştıran pek çok antropolog ve psikolog için “özgün” insana ulaşmak önemli olmuştur. Ben de kendisini bu meraka kaptıranlardanım. Üniversitede okuduğum yıllardan beri doğada hayvanlar tarafından büyütülmüş insanlarla ilgili çalışmaları, ilkel kabilelerle ilgili belgeselleri hep ilgiyle izlemişimdir. Ülkemizde özellikle Coşkun Aral’ın bu tarz belgesellerini nefesimi tutarak izlerdim. Ne zaman Amazonlar’da ya da Endonezya’da ilkel bir kabile bulunduğuyla ilgili bir haber görsem dikkat kesilirim. Henüz böyle bir kabileyle yaşama imkânına sahip olamadım ama bir gün öyle bir fırsatım olursa herhalde hiç düşünmeden kabul ederim.

Bu yazıda sizinle David Good’un yaşam öyküsünü paylaşacağım. David’in babası olan Kenneth, bir antropologdur ve 1975’te doktora tezi için araştırma yapmak üzere Yanomami kabilesine gider. Yanomamiler Venezuela ve Brezilya sınırında, Amazonlar’da yaşayan ve ilkel yaşam süren bir kabiledir.

12 yıl süren araştırmafamily

Kenneth, yaklaşık olarak 15 ay bu kabileyle birlikte yaşamayı planlamaktadır. Ancak onlarla yaşamayı çok sever, dillerini öğrenir ve planladığından çok daha uzun süre orada kalır; tam 12 yıl…

Yanomami kabilesi, Kenneth’den kabilelerinin bir parçası olmasını ister ve dolayısıyla ona evlenmesi için genç bir kadın önerirler. Kadının ismi Yarima’dır. Başlangıçta Kenneth bu teklifi kabul etmez ancak ısrarları karşısında kararını değiştirir. Bu evliliğin çok uzun sürmeyeceğini düşünmektedir ancak düşündüğü gibi olmaz ve Kenneth ile Yarima birbirlerini severler, üç tane de çocukları olur. Kenneth, Yanomami kabilesinde yaşamasına rağmen hâlâ kendisini Amerikan kültürünün bir parçası olarak görmektedir.

Kenneth, araştırması için sık sık seyahat etmek zorundadır. Ancak bu Yanomami kültüründe hoş karşılanmaz çünkü bu kabileye göre bir erkek sürekli karısının yanında kalmalı ve onu diğer erkeklerden korumalı, birkaç günlüğüne bile eşinden ayrı kalmamalıdır. Kenneth’in böyle bir seyahatinde, geride kalan Yarima’ya bir grup erkek saldırmış ve onu çok kötü bir şekilde incitmişlerdir.

Hemen hemen 12 yıllık bir çalışmanın sonucunda, Kenneth’i finanse eden kuruluşlar artık desteğini çekmiştir. Kenneth yeni bir iş bulmak zorundadır. Hem bundan dolayı hem de seyahatlerinden dolayı Yarima’yı geride bırakamadığından ABD’de yaşamaya karar verirler.

Kültüründen kopamama

Yarima, Amerikan kültürünün, yemek yeme ve bir şeyler giyinme gibi bir kısmına uyum sağlasa da yalnızlık duyguları yaşaması nedeniyle uyum problemleri de yaşamıştır. Kabilesindeki yaşamı ve insanları özleyen Yarima, kabilesine yaptıkları bir ziyarette ABD’ye geri dönmeyi reddeder.

Bu arada David beş yaşındadır. David ve iki kardeşi ABD’de babalarıyla birlikte kalırlar. David çok üzülür, annesinin neden onları terk ettiğini anlayamaz. Annesinden ve Yanomami kültüründen nefret eder, bunlarla ilgili hiçbir şey duymak ya da konuşmak istemez. Yaşı biraz daha ilerlediğinde David alkol kullanmaya başlar ve okulunu bırakır. Ancak bu da çözüm olmaz.

David, “Eğer yaşamaya devam edeceksem bu nefretle baş etmeyi öğrenmeliyim” diye düşünür. Böylece, babasının Yanomami kabilesiyle ilgili yazdığı bir kitabı okur. National Geographic tarafından annesi ve babasıyla ilgili olan belgeseli izler. Bu aşamadan sonra annesini daha iyi anlamaya başlar ve onu bulma isteği oluşur. Bu esnada David 25 yaşındadır ve annesini 20 yıldır görmemiştir.

Nihayetinde, David Yanomami kabilesine gider. Herkes etrafına to_69529105_davidandyarima_good_sharp_zps07f2b865planır. Annesi Yarima gelir ve David’i görünce titremeye ve ağlamaya başlar. David de çok duygulanır. Ancak yıllar sonra da olsa bir araya geldikleri için mutludur. Aylarca Yanomami kabilesinde yaşar. Hem Amerikan hem de Yanomami kültürünün bir parçası olduğu için gurur duyduğunu söyler. Amerika’ya döndüğünde kabilesine yardımcı olabilmek için organizasyonlar ve projeler geliştirir.

Dr. Tayfun Doğan

Psikolojik Danışman

Yorum Yap