Aya Yolculuk 2017’de

ABD’den Ay’a gitmek için izin alabilen ilk ticari şirket olan Ay Ekspresi (Moon Express), insansız bir uzay aracını 2017’in sonlarına doğru 2 haftalık bir yolculuğa gönderiyor.

Hindistan doğumlu Naveen Jain, Kanadalı uzay girişimcisi Bob Richards ve yatırımcı Barney Pell’in ortaklarından olduğu Ay Ekspresi’nin Dünya’ya bol bol fotoğraf da göndermesini planlan insansız uzay aracı, 2017’nin sonlarına doğru Ay’a iniş yapacak. Aracın 2 hafta boyunca Ay’ın yüzeyinde araştırmalar yapması öngörülüyor.

Rocket Lab adlı bir şirketin ürettiği füzenin taşıyacağı bavul büyüklüğündeki bu araç henüz tamamlanmadı. Şirketin kurucularından Naveen Jain, bilimsel deneyler yapacak bir ekipmanın da olacağı araçla Ay’ın yüzeyindeki madencilik fırsatlarını araştırmak istediklerini belirtti.

Uzay madenciliği

Kısaca asteroit ya da gezegenlerdeki değerli ham maddelerin veya jeolojik maddelerin elde edilmesi anlamına gelen uzay madenciliğinin hedefi, gezegenlere ulaşmanın zorluklarından dolayı daha yakındaki küçük asteroitler ve tükenmiş kuyruklu yıldızlardı. Bu yapılırken asıl amaç, Dünya ekonomisine katkı sağlamak veya gelecekte insanın uzaya yerleşmesi öngörülerek bu maddelerin oralarda kurulacak binaların yapım aşamasında kullanılmasıdır. (1)

space-miningAraştırmacıların uzaya yönelmelerinin asıl sebebinin gümüş, indiyum, altın, bakır, çinko, rutenyum, rodyum, palladyum, osmiyum, iridyum, tungsten ve platin gibi madenlerin 60 yıl içerisinde tükeneceği konusunda çeşitli söylentiler dolaşması, yani Dünya’daki kaynakların yok olma ihtimali olduğunu düşünen araştırmacılar var.

Uzmanlar, Ay’da zengin demir, su, karbon, nitrojen, hidrojen, ayrıca “geleceğin yakıtı” olarak adlandırılan helium-3 gazı ile teknoloji ürünlerinde kullanılan nadir toprak elementlerinin bulunduğu, bunların değerinin “trilyonlarca doları bulabileceğini” söylüyor.

Diğer ticari şirketlerin de önü açılabilir

Daha önce, ticari şirketler en fazla Dünya’nın yörüngesine çıkabilmiş; Ay’a sadece Çin, ABD ve Rusya’nın devlet kurumları uçuşlar yapmıştı. 2007’de Google’ın ilan ettiği 20 milyon dolarlık Lunar X ödülünü almak için yarışan 16 ekipten biri olan Ay Ekspresi’nin aldığı bu izinden sonra diğer şirketlerin de Ay’a uçuş için izin almaları bekleniyor. Bu ödül aracını Ay’a indiren ilk şirkete verilecek.

SpaceX kurucusu Elon Musk ise daha da ileri giderek 2018’de Mars’a araç göndermeyi planlıyor.

Kaynak

Yorum Yap