Bakterilerin Genetik Kodlarında Yeni Buluşlar

Bütün canlılar dört genetik tabandan oluşur. Bilim adamları bunlara, çığır açan tıbbi uygulamalarla amino asitler üretebilen iki sentetik katman ekledi.

Dünya üzerindeki her canlı, A, G, C ve T olarak adlandırılan dört genetik baz olan yapı taşlarından oluşur. Şimdi, bilim adamları bir bakteriye başarıyla iki sentetik baz daha eklediler.

Daha önce bir araştırma ekibi, koli basili olarak da bilinen bakteriler üzerinde çalışmalar yapmıştı. Ancak bu çalışmadaki bakteriler, bazı diğer bakterileri depolayıp mitoz yoluyla üretilen hücrelere aktarırken sınırlamalar vardı. (Bazı hücreler protein haline gelmeden önce RNA moleküllerine dönüşürler)

Bu yeni çalışma, X ve Y bazlarını, standart dört bazın zaten mevcut olduğu bakteri genlerine entegre ederek genetik kodun genişletilmesini sağladı.

Testler, mikropların bu genetik bilgiyi işleyip RNA moleküllerine kopyalayabildiğini göstermiştir. Bu moleküller, yeşil floresan proteini üretme yeteneğini gösterdiler.

Genetik Kod Genişlemesi

Bu araştırma, bilim insanları ve tıp uzmanları için bir dizi yeni olanak sunabilir. Dört standart DNA bazı, 20 amino asit üretmek üzere bir araya getirilebilir. Ancak X ve Y eklenmesi, 152 kadarının sentezlenmesine izin verir. Bunlar, günümüzde şu anda elde edilemeyen kimyasallar ve malzemeler için temel bileşenler haline gelebilirler.

Araştırmayı yöneten Floyd Romesberg; “Asıl hedef, yarı sentetik organizmayı yeni proteinli ilaç sınıfları oluşturmak için kullanmaktır. Muhtemelen bildiğiniz gibi, proteinli ilaçlar zaten tıpta devrim yarattı. Bununla birlikte, sahip oldukları özellikler ve dolayısıyla tedavisi için geliştirilebilecek hastalıklar, yaptıkları ile sınırlanmış olmalıdır” dedi. Romesberg, New York Times tarafından yapılan bir röportajda, 2014 araştırmasında kullanılan tekniklerin güvenli olduğunu vurguladı.

Zhang, araştırmanın merkezinde yer alan yarı sentetik organizmanın, doğal olmayan nükleotidleri beslemesi gerektiğini ve bu olmadıkça, doğal olmayan bilgileri çoğaltamayacağını açıkladı. Ayrıca, bakterilerin laboratuvardan çıkıp öngörülemeyen enfeksiyonlara neden olma riski yoktur.

Zhang, “Doğal olmayan baz çifti, doğal bir baz çifti haline gelecek ve normal koli basili olacakları için, artık yarı sentetik olmayacaklar” dedi. Ayrıca, bakterilerin nükleotidleri kendi başlarına yapmalarını sağlamak için çok fazla aşama kaydetmeleri gerektiğini, bunu yapma kabiliyeti geliştiremeyeceklerini, çünkü bunu yapmak için herhangi bir teşvikleri olmadığını da sözlerine ekledi.

Zhang, hücreyi, tedavi amaçlı kullanılan proteinler üreten bir fabrikaya benzetti. “Bakteriler, maya ve memeli hücrelerini kullanarak protein üretimi sağlar ve neredeyse tüm ticari protein ilaçları bu şekilde üretilir. Şimdi ise, doğal amino asitler kullanarak daha iyi proteinler elde edecek teknolojiye sahibiz” dedi.

Kaynak

Yorum Yap