2016 Baykuş Ödülleri Sahiplerini Buldu

Türkiye Araştırmacılar Derneği (TÜAD) tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen Baykuş Ödülleri, dün gece yapılan törenle sahiplerine takdim edildi. [n]Beyin Bilim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sinan Canan,  Bilgi Dostu Baykuş Ödülünü aldı.

1988’de kurulan TÜAD, 2013’ten beri araştırma sektöründeki başarılı pazarlama ve sosyal araştırmaları ödüllendirmek için düzenlediği yarışmayla Baykuş Ödüllerini veriyor. Bu sene dördüncüsü düzenlenen yarışmada, farklı kategorilerde pek çok firma ve araştırmacıya verilen ödüller, 1 Eylül’de İstanbul Beşiktaş Four Seasons Hotel’de yapılan törenle sahiplerine takdim edildi.

Sinan Canan 2Jüri Özel Ödülü olan Bilgi Dostu Baykuş Ödülünü alan Prof. Dr. Sinan Canan, ödül töreninde yaptığı konuşmada, 5 yıldan beri 300’ün üzerinde konuşma, konferans ve eğitim gerçekleştirdiğini söyleyerek tek amacının insanlara zor gelen bilgileri herkesle paylaşarak bilgiye ulaşmayı kolaylaştırmak ve insanları daha fazla bilgi talep eder hale getirmek olduğunu belirtti. “Bu akşam TÜAD Yönetim Kurulu kararıyla verilen bu özel ödülü almak benim için gurur verici” diyen Sinan Canan, bu ödülü tüm [n]Beyin ekibi ve Üsküdar Üniversitesi adına aldığını; bilimin ve doğru bilginin tüm insanlara yayılması, bu sayede yarınları daha akılcı ve yaşanabilir bir şekilde kurgulayabilmek için katkılar yapmaya çalışmak niyetinde olduğunu ifade etti.

9 kategoride 104 çalışmanın başvurduğu 2016 ödüllerini kazananlar:2016 BrandMap Baykus 205x275 kazananlar

Neden baykuş?

TÜAD yönetim kurulu başkanı Vural Çakır, 2013’teki törende yaptığı konuşmada neden baykuşu seçtiklerini şu şekilde açıklamıştı: “Baykuş bildiğiniz üzere farklı kültürlerde farklı anlamlar yüklenen bir hayvan. Efsaneye göre, Tanrıça Athena, baykuşun bakışlarından, gece görme yeteneğinden çok etkilenmiş ve gece kuşu olan kargayı bu görevden alarak yerine baykuşu getirmiştir. Baykuş, Athena’nın görmediklerini görüp Tanrıça’yı her daim haberdar etmiştir. Rivayete göre baykuşa gece görme yetisini kazandıran, içinden gelen sihirli bir ışıktır. Biz de araştırmacılar olarak toplumu ve tüketicileri anlayabilmek için içimizde bu ışığın olduğuna inanıyoruz ve bu sebeple bu etkinliğe en uygun ikonun ‘baykuş’ olduğunu düşündük.”

Yorum Yap