Bazı Tanınmış İnsanlar Neden Hep Aynı Kıyafeti Giyerler?

Bilinçaltı sistemlerinin sizi sandığınızdan çok daha fazla etkilediğinden bahsetmiştik. Bir ürünü almaya yöneldiğinizde çoğu zaman neden onu seçtiğinizi bilmeden satın alma davranışını gerçekleştirirsiniz. Bununla ilgili yapılan beyin görüntüleme çalışmalarında karar almaya yönelik beyin aktivasyonunun bilinçli eylemden önce gerçekleştiği açığa çıkarılmıştır. İnsan beyni bu konuda iki farklı sitem ile çalışır: birincisi merkezi yol dediğimiz kontrollü, daha analitik düşünme gerektiren, detaylar üzerinde düşündüğümüz sağlam bir yol; ikincisi ise çevresel yol dediğimiz otomatik karar aldıran, çağrışımlar ve sezgiler yoluyla yön bulan, detayları değil ipuçlarını kullandıran kestirme yoldur. Tüketici markete girer ve diğer markalar üzerinde neredeyse hiç düşünmeden yıllardır aldığı o bilindik köklü markanın klasik ürününü otomatik olarak satın alır. Tüketici bu tercihi yaparken sezgisel ve otomatik olan çevresel yolu tercih etmiştir. İnsan beyni ilk etapta her zaman daha tasarruflu yolu tercih eder. Zaten yeterince stres altında kalınan günlük hayatta bir de seçim yapma üzerine düşünüp enerji harcamak istemez. Bunu iyi bilen medya organları, pazarlama uzmanları, reklam şirketleri de çevresel yolları tercih ederler. Ne kadar çok seçenek varsa seçim yapmak o kadar zordur.

Mark Zuckerberg’i Google görsellerde arattığınızda hep aynı “gri” t-shirt ile çekilmiş binlerce fotoğraf göreceksiniz. Her toplantıda, konferansta aynı t-shirt’ü tercih etmesi elbette tesadüf değil. Bunun nedeni birçok konuda karar vermesi gereken kişilerin seçme oranını en aza indirgeyip stres yaratacak şeyleri ortadan kaldırmak.

Neuromarketing

Bir markette yapılan deneyde bir standa 24, diğerine ise 6 farklı reçel çeşidi konuyor. 24 reçel olan stant ilgi çekiyor ve oradan geçen insanların yüzde 60’ı stant önünde duruyor fakat müşterilerin sadece %3’ü satın alıyor. 6 adet reçel bulunan stantın önünde ise insanların %40’ı duruyor ama satın alma oranı %30’lara kadar çıkıyor. Buna “Hick Yasası” deniyor. Tüketiciye çok fazla bilgi ve seçenek sunarsanız o kadar kafa karışıklığına neden olursunuz. Apple’ın Nokia ve Samsung karşısındaki başarısı Nokia’nın son yıllarda yaptığının tam tersini yapmış olmasıydı Nokia son yıllarda benzer özelliklere sahip onlarca çeşit telefon üretirken Apple yeni ürünlerinde çarpıcı değişiklikler tasarlamış ve insanlarda kafa karışıklığına neden olmamıştı.

Sonuç olarak, insan beyninin nasıl çalıştığını bilmek, etrafımızda neyin neden yapıldığını anlamamızda bize yardımcı oluyor.

Hick Yasası hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Yorum Yap