Beslenme ve Beyin Gelişimi

[n]Beyin > Sinirbilim, Yazılar 27 Nisan 2016
4.724

İnsan doğumundan hemen sonra göz açtığı bu dünyaya, diğer varlıklardan farklı olarak “ağlayarak” göz kırpıyor. Başta genetik veya içgüdüsel olarak anneyi emme ve beslenmeyle başlayan öğrenme serüveni, anneyle psikolojik bağ kurarak evre evre zirveleşiyor. Bebek yavaş yavaş çevresini tanıyor, ağzından kelimeler dökülüyor, yürümeye başlıyor, biri kızdığında tepki veriyor. Yani, beynin kontrolü her geçen gün hızlı bir şekilde artıyor.

İşte tam bu sırada beyin nasıl bu hale geliyor? Nasıl gelişiyor? Dışarıdan alınan besinler beynin gelişimi ve sinirsel iletime etkileri nasıl oluyor? Gelin beraber bakalım.

Beslenme ve mental (nörolojik) gelişim

Alınan uyarılar iletim, ön değerlendirme ve cevap şeklinde gerçekleşiyor. Uyarılar karşısında sinaps dediğimiz, elektriksel uyarıları kimyasal mesaja çeviren birimler nörotransmit salınımını artırıyor. Nörotransmitler hücreler arası akımı ve geçirgenliği artırarak tepkinin oluşumunu sağlıyor. Aslında yağ dokusu olan miyelin kılıf sinir hücrelerinin koruyuculuğunu üstleniyor.

Nörotransmitler aldığımız öncü besin maddelerinin bir dizi işlemlerden geçirilmesiyle üretiliyor. Besin öğelerinin nörotransmit olarak kullanılabilir hale gelmesi diyetin protein karbonhidrat ve yağ içeriğine bağlıdır. Tirozin, triptofan, histidin, asetil kolin protein yapıtaşları nörotransmit sentezinde kullanılıyor. Ayrıca CHO alımına bağlı olarak artan insulin salınımı, beyinde triptofan seviyesini artırıyor. Tirozin süt ve süt ürünlerinde, Triptofan hindi ve tavukta, histidin balık ve fasulyede, asetil kolinse yumurta sarısı, süt ve ette bolca bulunmakta.

Sinir sisteminde bol miktarda DNA yapıtaşları ve proteinlerin birleşmesiyle oluşan nükleoproteinler de bilgi kazanımı ve depolamayla alakalı işlerden sorumlu. Yani, uyarıların alınması iletimi, depolanması protein varlığı ile gerçekleşiyor.

Yüksek oranda yağlardan oluşan miyelin kılıfın yaklaşı %40’nı fosfolipidler oluşturuyor. Miyelinizasyonun azalması durumunda, davranışsal olgunlaşmada gecikme, duyu kaybı ve nöral aktivite azalıyor. Yani, yağlar ve türevleri sinir sitemi için baya önemli.

Beyin, anne karnında aylara göre evre evre gelişiyor. Anne karnında 2. ayında olan bir bebeğin beyin ağırlığı vücut ağırlığının yaklaşık %25’i, doğumda ise bu oran yaklaşık %10 civarındadır.

Bu yazı üyemiz tarafından hazırlanıp [n]Beyin Editörü tarafından düzenlenmiştir.
[n]Beyin Üyeleri Ne Diyor?

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Site yorumları geçici olarak kapalıdır.

Facebook Yorumları