Beyin Kontrollü Protezler

Nöronların kodlarını çözmek kriptografiden ilham alan yeni bir strateji, bilim insanlarının beyin-bilgisayar arabirimlerini (BCI) gerçeğe dönüştürmesine yardımcı olabilir.

Araştırmacılar, yenilikçiler ve girişimciler, beyin-bilgisayar arabirimleri (BCI) geliştirmeye çalışıyorlar. Bunların arasında Elon Musk da var. Protez biçimindeki beyin kontrollü cihazlar, bizi birbirine bağlı birer ‘cyborg’ haline dönüştürmekten fazlasını yapabileceğini çoktan gösterdi. Bu cihazlar ayrıca, vücudun herhangi bir bölümünü kaybetmiş olanların yaşamını değiştiren destek sağlayabiliyorlar.

Protezler hayatımızda yıllardır var olsalar da, beyne doğrudan bağlanabilecek protezler, hareketlilik ve kullanım kolaylığı açısından büyük fayda sağlayacak. İşlevsellik de aynı oranda artacak.

Bilim insanları BCI hayallerini gerçeğe dönüştürmek için, hareketle ilgili beyin faaliyetlerini çözecek algoritmalar geliştiriyorlar. Bu eser, belirli beyin aktivitelerini harekete çevirecek ve hareketin, beyin ile protez arasındaki bağlantısını sağlayacak.

Araştırmacılara göre, yürümek veya uzanmak gibi hareketler, beyin aktivitesinin öngörülebilir kalıplarını kullanır. Uzvun pozisyonu, hızı ve hareketin diğer ana bileşenleri, düzenli kalıpları izler. Bunu göz önünde bulundurarak, Georgia Teknoloji Enstitüsünde bir sinirbilimci olan Eva Dyer, nöronların şifresini çözme için kriptografi yönteminden esinlenilmiş bir strateji kullanıyor. Nature Biomedical Engineering’de yayımlanan Dyer’ın çalışması, bu stratejinin BCI’leri nasıl mümkün kılacağını araştırıyor.

Chicago Üniversitesi’nde bir sinirbilimci olan Nicholas Hatsopoulos; “Daha önce bu yaklaşımı duymuştum, ancak bu ilk kez ortaya çıkan ve yayımlanan araştırmalardan biri. Oldukça fantastik” ifadesini kullandı.

Beyin Kontrollü Protezler

BCI’leri yaratmak için gösterilen çabalar, sinirsel aktiviteyle birlikte ayrıntılı anlık hareket bilgisini toplayan “denetlenen kod çözücüler” denen stratejiyi izliyor. Süreç teknik anlamda işe yarasa da çok pratik değil, çünkü çok zaman alıcı. Bu süreç tamamlandıktan sonra araştırmacılar, sinirsel kalıpları harekete çeviren şifre çözücüyü geliştirmek için toplanan bilgileri kullanıyorlar.

Dyer’in ekibi hareketleri önceden tahmin etmek için çok fazla zaman harcadı. Bununla birlikte, böyle tahminlerde bulunmak için beyin aktivitesinin kalıplarını daha iyi anlamaları lazımdı. Bunu yapmak için, araştırma ekibi elektrotları üç eğitimli maymuna yerleştirdi. Maymunlar hareketleri tamamlarken, ekip maymunların beyinlerindeki sinirsel aktiviteleri kaydetti. Bu yeni teknik, doğrudan doğruya sinirsel aktiviteyi kullanarak bir şifre çözücü geliştirmek için gereken süreyi oldukça kısalttı.

Tamamen geliştirildikten sonra BCI’ler, her gün kullandığımız birçok teknolojide devrim yaratabilir. Cep telefonlarından araçlara, protezlere kadar, cihazları çalıştırmak için kullandığımız “manuel” kontroller, yerini beyinden gelen komutlara bırakacaklar.

Kaynak

Yorum Yap