Beyin Uyarımı ve Epilepsi Üzerindeki Etkisi

Araştırmacılar, beyinde elektrikle uyarılan bölgelerin, insanların bellek kapasitesini artırabildiğini buldu. Bulgular, Nature Communications’ta yayımlandı.

Alzheimer’s Research UK Bilim Şefi David Reynolds, şunları söyledi: “Demans, çeşitli kompleks semptomları içeriyor olsa da, hafıza problemleri en yaygın olanıdır ve birçok insanın hayatında yıkıcı bir etkisi olabilir. Beyin fonksiyonu, elektriksel ve kimyasal sinyallere bağlıdır ve teknoloji ilerledikçe, araştırmalar bazı alanların doğrudan elektrikle uyarılarak beyinlerin bellek ve düşünce yönlerini geliştirmesine yardımcı olup olmadığı üzerinde çalışır. Bu küçük çalışmada, beyin uyarımı, şiddetli epilepsili kişilerin kelimeleri daha iyi hatırlamasına izin verdi. Ancak katılımcılardan hiçbirinde demans belirtileri yoktu. Bu araştırma, cihazın epilepsi hastalarında ne kadar iyi çalıştığına bakar gibi, Alzheimer hastalarına da iyi gelip gelmeyeceğini sorguluyor. Her ne kadar bu yenilikçi cihazın, daha fazla uyarımdan fayda sağlayabilecek beyin bölgelerini algılayabilen yanı anlaşılsa da, demans ile yaşayan insanlara faydalı olup olmayacağını henüz söyleyemiyoruz.”

Reynolds, araştırma hakkındaki sözlerine şöyle devam etti; “Demans araştırmalarında bellek ve düşünme becerilerini geliştirme yolları temel bir hedeftir. Demans araştırmaları için devam eden yatırımları görmek, bilim insanlarının bu gibi ilginç yeni bulguların klinik potansiyelini değerlendirebilmeleri ve gerçekleştirebilmeleri açısından önemlidir.”

Kaynak

Yorum Yap