Beynimizle İlgili 10 Psikolojik Gerçek

İnsan beyni yıllardır süregelen zaman zarfında birçok alanda inceleniyor. Vücudun tüm dengesini koruyan beyin faaliyetleri, psikolojik olarak da yaşadığımız duygu durumlarını açıklıyor. Sizler için insan zihniyle ilgili 10 psikolojik gerçekliği bu galeride topladık.


1. Yüksek testosteron seviyesine sahip kişiler, başkalarının öfkesini ödül olarak görüyor.


2. Araştırmalar, bazı insanların doğuştan gelen matematik yetenekleriyle doğduğunu kanıtladı.


3. Beyin, bazen onları daha ilginç kılmak ve ezberlemeyi kolaylaştırmak için duyduğumuz sıkıcı insanların tekli konuşmalarını “üzerine yazar”.


4. Şarkı söylemek endişeyi azaltır ve depresyonla mücadelede yardımcı olur.


5. Bağırsağın sinir sistemi ve beyin bağlıdır. Bu nedenle bazı duygular mideyi derhal etkiler. Stres en büyük etkiye neden olur.


6. Arkadaşların yokluğu sigara içmek kadar tehlikeli olabilir. Bilim adamları, yalnızlık ile kalp krizi veya felce neden olabilecek protein pıhtılaşma seviyesi arasında bağlantı buldular.


7. Bazı insanlar genetik açıdan karamsar olma konusunda daha yatkındır ve negatif olayları diğer insanlara göre daha canlı olarak algılarlar.


8. Bununla birlikte, iyimser olmayı öğrenebilirsiniz. Böyle bir özellikle doğmanız gerekmez.


9. Sürekli çeşitlilik istesek bile yalnızca sınırlı sayıda seçenek arasından seçim yapabiliyoruz. Bu, büyük menüler, kalın kataloglar ve geniş ürün yelpazesine sahip büyük süpermarketlerin neden kafamızda karışıklık yarattığını açıklıyor.


10. Geçmişteki bir olayı hatırlamaya çalışırken, etkinliğin değil, olayın son hatırlamasını geri çağırıyorsunuz.

Yorum Yap