Beynin Kendini Yeniden Düzenlemesinde Uykunun Önemi

Bir Nature Communications araştırması, uyurken dendritlerin aktivitesinin arttığını ortaya koyuyor. Bu artan etkinlik, anılarımızı nasıl şekillendirdiğimizin anahtarı olabilir.

Bir çalışma, uykunun beynin esnekliğine nasıl katkıda bulunduğuna (beynimizin kendisini değiştirme ve yeniden düzenleme yeteneği) dair yeni bilgiler ortaya koydu. Öğrenme ve bellek bozukluğu olan insanlar için bu gelişme, yeni yolların kapılarını açabilir.

Surrey Üniversitesi’nden Dr Julie Seibt önderliğinde, Berlin’deki Humboldt ve Charité Üniversiteleri’ndeki araştırmacılar, beyin hücrelerinin yeni bilgiler tutmaktan sorumlu olan bölgelerinde, faaliyeti kaydetmek için en ileri teknikleri kullandılar.

Nature Communications’da yayımlanan bu çalışma, uyuduğumuzda dendrit aktivitesinin arttığını ve bu artışın anılarımızı nasıl şekillendirdiğimizin anahtarı olarak görülen belirli beyin dalgalarına bağlı olduğunu buldu.

Surrey Üniversitesi Uyku ve Plastisite Öğretim Üyesi ve araştırmanın kurucusu olan Dr. Julie Seibt, “Beyinlerimiz şaşırtıcı ve büyüleyici organlardır. Deneyimlerimize dayanarak değişme ve uyarlama yeteneğine sahiptirler. Uyarının, bu uyarlamalı değişimlerde önemli bir rol oynadığı giderek daha açık bir hale gelmektedir. Çalışmamız bize, bu değişikliklerin büyük bir bölümünün, çok kısa ve tekrarlanan beyin dalgaları sırasında iğ olarak adlandırılan zamanlarda oluşabileceğini söylüyor.

shutterstock_520116268

Uyku Sırasında Anılarımız Güçleniyor

Artık, bu iğlerin, dendritlere belirli yollar açtığını, aktivitenin bu şekilde büyüdüğünü ve belki de bu sebeple uykumuz sırasında anılarımızı güçlendirdiğini biliyoruz.

Yakın gelecekte, transkraniyal manyetik stimulasyon (TMS) gibi beyin stimulasyonuna izin veren teknikler, iğler ile aynı frekans aralığında dendritleri uyarmak için kullanılabilir. Bu, demans gibi öğrenme ve bellek bozuklukları olan hastalarda bilişsel işlevlerin geliştirilmesine yol açabilir.

Kaynak

Yorum Yap