Beyninizdeki Sapık

Hepimizin bildiği gibi anormal cinsel tercihleri olan kişiler, özellikle pedofililer birçok toplumda hoş karşılanmayan, şiddetle karşı çıkılan kişilerdir. Ancak birçok insan bu cinsel bozuklukların toplum üzerindeki olumsuz etkisine tepkilerini gösterirken, bu durumun olası psikolojik ya da fizyolojik nedenlerini gözden kaçırabiliyor.

Belki de bu duruma olan bakış açınızı tamamıyla değiştirebilecek olan birçok ilginç vaka mevcut. Bu vakaların en popülerleri arasında yer alan vaka, orbitofrontal korteksinde tümör tespit edilen bir erkeğin cinsel tercihlerindeki şaşırtıcı değişimi içeriyor. Kayıtlara geçerken isminin gizli kalmasını isteyen ve kitaplarda çoğunlukla Alex takma adıyla anılan bu kişi 40 yaşında evli bir erkek… 20 senelik evliliği boyunca eşi ile normal ve mutlu bir hayat süren Alex’in evliliğinin 20. senesinde cinsel tercihlerinde ani bir değişim meydana geldi. Alex 40 yaşından sonra çocuk pornogrofisine ilgi duymaya başlamıştı. Fark ettikten sonra eşi de bu durumdan çok rahatsız olduğu için birçok psikolog ve psikiyatrist ile görüşmeler yaptı. Görüştüğü psikiyatristlerden birinin onu bir nöroloğa yönlendirmesi sonucunda tüm bu değişimlerin sebebi de gün yüzüne çıkacaktı.

Alex’in beyninin orbitofrontal korteksinde yer alan büyük bir tümör onun düşünme ve muhakeme süreçlerini etkileyerek cinsel tercihlerinde değişime yol açmıştı.

Beyin cerrahları saatler süren bir ameliyatla tümörü aldıktan sonra Alex’in cinsel tercihleri normale döndü. Alex, karısı ile arasındaki ilişkisini tam düzeltmişti ki beyninin aynı bölgesinde tümör tekrardan kendini gösterdi. Tümörün tekrar belirmesi ile Alex yeniden kendisini ve karısını rahatsız eden pedofilik davranışlar sergilemeye başladı. Alex’in beynindeki bu tümör onu istemsizce çevresindeki küçük çocuklara yönelik cinsel sapkınlıklar yapmaya itiyordu. Yeniden ameliyat olarak tümörden kurtulan Alex, bir daha cinsel yönelimli sapkın davranışlarda bulunmadı ve hayatının geri kalanında karısı ile eskisi gibi mutlu bir yaşam sürdürdü.

Alex gibi bu durumu yaşayan birçok insan, bilincinde oldukları bu sapkınlıklarından en az normal insanlar kadar rahatsızlık duyabiliyor. Bu ve bunun gibi birçok vaka bize, modern tıbbi yöntemlerin özellikle bu tip toplumsal infial uyandıran durumlarda daha etkin olarak kullanılması gerektiğini gösteriyor.

Konuyla ilgili detaylı bilgi için: Incognito (David Eagleman)

Hazırlayan: Alpay Çiller

Yorum Yap