Beyninize Kuvvet! 18 Muazzam Optik İllüzyon

Aklınıza ne kadar güvenirsiniz? Görme, işitme veya koku almada aklımızın ne sıklıkla bizi aldattığını hayal bile edemiyoruz. Bu galeride, işlerin göründüğü kadar basit olmadığını ispatlayacak 18 bulmaca, optik illüzyon ve hileler göstereceğiz. Ayrıca, gördüğünüz şeyi anlamadan önce iki kez kontrol etmenizi sağlayacak inanılmaz bir bonusu da göreceksiniz.

18. Bir fotoğrafı düşünce gücüyle renklendirebilirsiniz

Soldaki resme 30 saniye bakıp daha sonra sağdaki resme bakın. Dinozorun yeşil hale geldiğini göreceksiniz. Bu etki, gözünüzü kırpana kadar sürüyor.

17. Yalnızca uygun açıda duran şeyleri net görebilirsiniz

“Büyükelçiler”, Hans Holbein tarafından yapılmış bir resimdir. İki erkek arasındaki zeminde belirsiz bir leke görebilirsiniz. Eğer sağdan yakından bakarsanız, üç boyutlu bir kafatasını görürsünüz.

16. Düşünce gücüyle hareket eden resimler

Bu yanılsama, dikey çizgiler arasındaki kontrast yüzünden ortaya çıkıyor. Hareketli görsel durduğunda, bunu görmek mümkündür. Animasyonlu güvercinin boynunu hareket ettirdiği yanılsamaya, 2014’te en iyi optik yanılsama adı verildi.

15. Soğuk nesneler sıcak olanlardan daha ağırdır

2 kutu süt alın. Bir tanesini dondurucuya koyun, ikinci kutuyu oda sıcaklığında bırakın. Bir saat sonra her iki kutuyu da elinize alın. Soğuyan süt sıcak sütten daha ağır gelecektir. Bu etki ‘Weber Fenomeni’ olarak bilinir.

14. Bu çilekler kırmızı değil

Beynimiz her zaman kırmızı renkte çilek görür. Bu yüzden otomatik olarak bu resimdeki çilekleri de aynı şekilde “görür”. Bununla birlikte, burada sadece gri, mavi ve yeşil tonlar var.

13. İç mi dış mı?

Optical illusion...

Bu fotoğraf, binanın içinden mi, dışından mı alındı? Cevabı Budapeşte’de bulacaksınız. Yakınlarındaysanız, Paris Courtyard’ı da ziyaret etmeyi unutmayın.

12. Tüm noktalar aynı boyutta

Görsele kısa bir bakış atarsanız, tüm noktaların boyut bakımından farklı olduğunu düşünebilirsiniz. Yanılsama, aralarındaki farklı eğriliklerden dolayı aslında. Oysa ki hepsi aynı boyutta.

11. Kare nerede?

Tüm üçgenlerin açılarına bir göz atın. Açı derecelerinde biraz farklılar. Peki kare nerede?

10. Tek ayak üzerinde durun ve yaşınızı tahmin edelim

-Yalınayak durun. Sol bacağınızı kaldırın (Tamam sağ da olur).
-Gözlerinizi kapatın.
-Otuza kadar sayın ve sonucu tablodakiyle karşılaştırın.

Eylemi üç kez tekrarlayabilir ve zamanınızın toplamını 3’e bölebilirsiniz. Çoğu insan aynı sonuca sahip olacak. Sır oldukça basit; yaşlandıkça denge duyumuz daha da kötüye gidiyor. Bununla birlikte, eğer denge gerektiren belli spor dalları ile uğraşıyorsanız bu rakamlar değişebilir.

9. Google logosu tek bir yuvarlak öge içermez

Beynimiz yuvarlak şeyleri görmeyi sever. Bu nedenle, elde yuvarlak bir şeyin sadece detayı olsa bile, tam yuvarlak nesneyi kafanızda otomatik olarak çizersiniz. Aynı şey, göründüğü gibi olmayan Google logosuna baktığınızda da ortaya çıkar.

8. Binadaki tüm çizgiler birbirine paralel

Optical Illusion - Café Wall Illusion - OMG!, Melbourne _1406_2

Burası Melbourne, Avustralya. Bina benzersizdir, çünkü 1973’te Bristol’daki bir kafenin duvarında bulunan ilginç bir geometrik illüzyonu temsil etmektedir. Tüm siyah-beyaz çizgiler ve nesneler birbirine paraleldir, ancak beyniniz onu anlamayı reddeder. (En azından ilk bakışta)

7. Muhtemelen bu basit işlemi tekrarlayamazsınız

-Ellerinizi önünüze doğru getirin.
-Sağ elinizde işaret parmağınızı, sol elinizde başparmağınızı kaldırın.
-2-3 saniye sonra el değiştirin. Şimdi sol elinizde işaret parmağınızı, sağ elinizde başparmağınızı kaldırın.
-1,2 saniyelik değişimlerle bunu tekrarlayın.

Yapabildiniz mi? Evet ise, hala iyi bir davulcu veya hokkabaz olma şansınız var. Çoğu insan, eğitilmedikçe aynı anda farklı ellerle farklı eylemlerde bulunamaz.

6. Zemin kesinlikle dümdüz

Bununla birlikte, beyniniz yalnızca bir grup sanatçı tarafından yaratılan 3D yanılsamayı görür. Cam kapılardaki yansımalardan dolayı efekt daha güçlüdür.

5. Bu kavisli kemer aslında simetriktir

Ortadaki kalın çizgiyi oradan kaldırmanız yeterli.

4. Hatlar kesinlikle aynı uzunlukta

Beyniniz farklı bakış açıları ile mükemmel bir şekilde çalışır. Burada kesinlikle size en uzak ve en yakın çizgilerin farklı uzunluklara sahip olduğunu gösterecektir. Bununla birlikte, tüm kareler kaldırılırsa çizgilerin aynı olduğunu görürsünüz.

3. Küp küp içinde mi? Veya küp küpün önünde mi?

Bu, en ünlü optik geometrik yanılsamalardan biridir. Aslında doğru cevap yok. Küpün bir köşesi olmaması, küpün küpün içinde olması veya küpün küpün önünde olması olabilir. Eğer origamiden hoşlanıyorsanız, böyle bir şeyi kendiniz yapabilirsiniz.

2. Resmin içinde 16 daire var

Onları görmek isterseniz dikkatinizi dikey çizgiler üzerinde yoğunlaştırmanız gerekir. Şimdi daireler daha belirgin görülebiliyor değil mi?

1. Burnunuzu devre dışı bırakırsanız ne yediğinizi tahmin edemezsiniz

-Gözlerinizi kapatın ve aynı zamanda burnunuzu da kapatın.
-Birinden size bir yiyecek vermesini isteyin.
-Tadından, yemeğin ne olduğunu tahmin etmeye çalışın.

Çoğu kişi haşlanmış yumurta ve marşmelov arasında ayrım yapamayacaktır. Bunun nedeni beyninizin genellikle ürünün tadını kokularıyla bilmesidir. Koku yoksa tadınız da yok.

Bonus: Vücut sanatı ve yanılsamalar

İlginç yanılsamalardan biri vücut sanatıdır. Sanatçılar, insanların bedenleri ve yüzleri üzerinde aşırı gerçekçi resimler yaratıyorlar ve onları boya katmanlarında görmek hiç de kolay değil. Sonuçta, asıl amaç burada gözlerinizin gördüklerini anlarken beyninizi test etmektir.

Kaynak

Yorum Yap