Bilim İnsanlarından David Bowie’ye Veda

“Dehan hepimize ilham verdi. Hoşça kal Yıldız Adam”

Astronotlar, uzayla ilgilenen bilim insanları glam rock dehası David Bowie’nin ölümünden sonra üzüntülerini dile getirdiler.

Müzisyen 10 Ocak günü bir süredir tedavi gördüğü kanserden dolayı hayatını kaybetti. Son albümü “Blackstar” 8 Ocak 2016’da piyasaya sürüldü, albümün ilk video klibi de “Blackstar” isimli şarkıya çekildi.

Eski astronotlardan Chris Hadfield, Türkçe’de “Topraktan geldi, toprağa dönecek” anlamına gelen “Ashes to ashes, dust to dust” söyleşini “Ashes to ashes, dust to stardust” olarak değiştirerek “Topraktan geldi, yıldıza dönüşecek” şeklinde kullandı ve ekledi: “Dehan hepimize ilham verdi. Hoşça kal Yıldız Adam.” Hadfield, David Bowie’nin “Space Oddity” (Uzay Acayipliği) şarkısına çektiği kliple tanınıyor. David Bowie’nin en bilinen şarkılardan biri olan bu şarkı, uzaya yolculuk yapmış bir astronotun gözünden evrende insan hayatının ne kadar “kırılgan” olduğunu ele alıyor.

Queen grubunun eski gitaristi astrofizikçi Brain May, Bowie’nin aniden hayatını kaybedişinden dolayı duyduğu şaşkınlığı ve üzüntüyü dile getirdi. Kişisel web sayfasında yazdığı mesajda May, “Şu an ne diyebileceğimi bilmiyorum. Çok büyük bir yetenekti. Ölümünün müzik ve kültür açısından büyük bir kayıp olduğu aşikâr. Hayatımızda olsun olmasın, her zaman meydan okuyan, yenilikçi ve şaşırtıcı biriydi. Ancak bu haberin kabul edilmesi çok güç… Çok üzgünüm. Ailesine başsağlığı dilerim. Ne hayattı onunki! Selamlar olsun, David Bowie, Yıldız Adam, kahraman. Huzurlar içinde uyu.” dedi.

NASA’nın resmi Twitter hesabından da David Bowie’nin ölümüne ilişkin bir açıklama geldi. Açıklamaya “Space Oddity” şarkısından “Ve yıldızlar bugün çok farklı görünüyor” cümlesiyle başlayan NASA, “Huzur içinde uyu, David Bowie” dedi. NASA astronotlarını da içeren Douglas H. Weelock, Soichi Noguchi, Elon Mask, Tim Peake gibi pek çok astronot da David Bowie hakkında Twitter paylaşımlarında bulundular.

Müzisyen, sanatçı, aktör ve müzik yapımcısı David Bowie, ilk albümünü 1967’de çıkardı. 1972’de çıkardığı albümü “The Rise and Fall of Ziggy Stardust and Spiders from Mars” isimli albümü İngiltere’de 1 milyondan fazla, Amerika’da da 500 binden fazla sattı. Bowie, “Space Oddity”, “Life on Mars”, “Starman”, “Dancing Out in Space”gibi uzayla ilgili pek çok şarkı yazdı.

 

Kaynak

Yorum Yap