[n]Beyin Bilimkurgu Öykü Yarışması

Geleceği hayal etmeyen, onu inşa edemez.

Geçtiğimiz 20. yüzyıl ve şu anda içinde bulunduğumuz 21. yüzyıl, bilim ve teknolojinin hayallerimizin ötesinde gelişim gösterdiği ve göstermeye de devam ettiği bir zaman dilimi. Bugün her birimizin günlük hayatında kullanmayı kanıksadığı birçok teknolojik ürün, yıllar önce bilimkurgu öykülerinin hayal mahsulü fantezilerinden ibaretti. İnsan zihninin geleceğe dair kurgular oluşturabilme özelliğinin en güzel ürünlerinden olan bilimkurgu edebiyatı, sadece hoşça vakit geçirip şaşırmamızı sağlamadı; günümüzün birçok bilimsel ve teknolojik ilerlemesine de zemin hazırladı, iham kaynağı oldu. 1800 ve 1900’lü yıllarda hem doğumunu hem de altın çağlarını yaşayan bilimkurgu, sınırsız insan hayal gücünü edebiyatla birleştirerek hayatlarımızı değiştirdi.

Hayal edebilmek, en büyük gücümüz. Ve bu şekliyle bildiğimiz kadarıyla, bizim türümüze özgü bir güç bu. [n]Beyin olarak, yaratıcı zihinlerin beyin, algı, rüyalar, biyoteknoloji, zihin işlevleri gibi konularda gelecekte neler olacağına dair nice hayaller kurduğunu biliyoruz. Hem bu hayalleri herkese erişebilecek güzel eserlere dönüştürebilmek hem de yarının dünyasının şekillenmesinde ufak da olsa bir katkımız olsun diyerek, ekip olarak vazgeçemediğimiz “bilimkurgu” konusunu [n]Beyin çerçevesinde bir daha ele alalım istedik. Zira biliyoruz ki geleceği hayal edemeyenler, onu inşa edemeyecekler.

Yıllardır, beynimizi ve zihnimizi, en hayret verici, en eğlenceli ve en muhteşem özellikleri ile sizlere anlatmaya çalışan [n]Beyin, zihinlerinizdeki “beynin geleceğini” merak ediyor. O yüzden hepinizi 1. [n]Beyin Bilimkurgu Öykü Yarışması’na katılmaya davet ediyoruz.

Yarışma Temaları:

Beyin, zihin, sinirbilim, olağanüstü zihin durumları, zihin gücü, rüyalar, nöroteknoloji, psikoloji, psikiyatri, beyin evrimi, zihinsel rahatsızlıklar, algı ve gerçeklik, sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik ve ilişkili konular.

Başvuru Koşulları

 • Yarışma, Türkiye’de ve yurt dışında yaşayan bütün katılımcılara açıktır.
 • Yarışmaya gönderilen öyküler daha önce herhangi bir yerde yayınlanmamış olmalıdır.
 • Adaylar yarışmaya sadece 1 öyküyle katılabilirler.
 • Öykünün giriş/ilk sayfasının sol üst köşesinde yazarın adı belirtilecektir.
 • Metinler 12 punto ve Times New Roman karakterinde yazılmış olmalıdır.
 • Bu formatta yazılacak öyküler en fazla 5 A4 sayfası (arkalı önlü 5 yaprak) uzunluğunda olmalıdır.
 • Öyküler bilgisayar çıktısı olarak 2 kopya halinde gönderilmelidir.
 • Öykülerle birlikte metnin USB belleğe ya da CD ye kaydedilmiş elektronik bir kopyası veya e-posta olarak bilimkurgu@nbeyin.com.tr adresine gönderilmelidir.
 • Adaylar, adlarının yazılı olduğu kapalı bir zarfın içine öykünün/ öykülerin adını, kendi adları ve soyadlarını, posta ve e-posta adreslerini, telefon/ faks numaraları ile yarım sayfayı geçmeyen imzalı özgeçmişlerini içeren bilgileri öyküleri ile birlikte posta yoluyla teslim edeceklerdir.
 • Belirtilen format dışında yazılarak gönderilen öyküler değerlendirmeye alınmayacaktır.
 • Başvuru tarihinden sonra elimize ulaşan öyküler değerlendirmeye alınmayacaktır. Yarışmaya gönderilen öyküler, değerlendirmeye alınsın ya da alınmasın, yazarlarına iade edilmez.
 • Yarışmaya katılan yazarların öyküleri, sonuçların açıklanmasından sonra [n]Beyin’nin web sitesinde, ilk üçe giren öyküler [n]Beyin dergisinde yayımlanacaktır.
 • Öyküler, yazarları ya da [n]Beyin dışında üçüncü kişiler tarafından izinsiz kullanılamaz.
 • Katılım ücretsizdir.
 • [n]Beyin, bu öykülerden oluşan bir kitap hazırlama ve yayınlama hakkını da saklı tutar.

Son Başvuru Tarihi: 1 Temmuz 2016 Cuma

Sonuçların Açıklanma Tarihi: 21 Ağustos 2016 Pazar

Ödüller:

 • 1.’ye Lenovo Ideapad 300 dizüstü bilgisayar
  2.’ye Samsung T670-N tablet
  3.’ye Samsung Galaxy A5 akıllı telefon
 • Yarışmada seçilen ilk 10 öykü [n]Beyin Bilimkurgu Öyküleri serisi kapsamında Tuti Kitap tarafından kitap olarak basılacak ve Türkiye çapında satışa sunulacaktır.
 • Jüri Özel Ödülü kazanan öykü yazarları, 1 yıllık [n]Beyin dergisi aboneliğine sahip olacaklardır.

 Değerlendirme:

 • Öyküler, [n]Beyin editörleri tarafından ön elemeden geçtikten sonra “Değerlendirme Jürisi” tarafından değerlendirilecektir.
 • Değerlendirme Jürisi, öyküler arasından oylama usulüyle seçim yapacaktır.
 • Değerlendirme sonuçları [n]Beyin’in nbeyin.com.tr adresindeki web sayfasında açıklanacaktır.
 • Elenen öyküler, sahiplerine iade edilmeyecektir.

Değerlendirme Jürisi:

 

10 Yorum
 1. Hazar Tebrizli

  Uğur Mumcu Cad. Uğur Mumcu’nun Sk. No: 21/4 Çankaya / ANKARA

  Bu adrese mi göndereceğiz?

  1. Estragon

   Evet 🙂

 2. Burak Mehmet Gürbüz

  Ufak bir template hazırlanıp Google Docs üzerinden paylaşılsa diskalifikasyon ihtimali azalabilir diye düşünüyorum 🙂

  1. Estragon

   Template? Diskalifikasyon?

 3. Burak Mehmet Gürbüz

  Yarışmaya katılım için belirli şekil şartları listelenmiş yukarıda: isim hikaye metninin en baş sol üstünde olacak, bir kağıtta isim soyad biyografi imza olacak vs gibi,
  Bunlar için boş ya da “dummy” metinlerle dolu bir şablon (mesleki deformasyon, template diye diye şablon demeyi unutmuşuz) hazırlanırsa o şartlara uymayan kişi sayısı azalacaktır demek istedim. Yazmışsınız ya hani bu şartlara uymayanlar değerlendirmeye alınmayacaktır diye.

  1. Estragon

   Şimdi daha iyi anladık. Önerilerinizi bu konuyla ilgili kişilere ileteceğiz 🙂

 4. soulreaver

  Türkçe’de sayfa-yaprak kavramı karışır genelde, 5 sayfa az gibi geldi biraz, sayfa derken önlü arkalı iki sayfa şeklinde yaprağı mı kastettiniz yoksa anlaşıldığı gibi tam olarak 5 sayfa, yani 2,5 yaprak mı olabilecek?

  1. Estragon

   5 yaprak

 5. soulreaver

  ??

 6. soulreaver

  teşekkürler

Yorum Yap