Bilimkurgu Yarışmasının Sonuçları 3 Ekim’de

Daha önce 21 Ağustos olarak duyurduğumuz [n]Beyin Bilimkurgu Öykü Yarışması’nın sonuçlarının açıklanmasının, içinden geçtiğimiz olağanüstü durumlar ve öngörülemeyen çeşitli aksaklıklar neticesinde, ne yazık ki 3 Ekim gününe ertelemek durumunda kaldık. Öncelikle bu gecikme için hepinizden özür diliyoruz.

Gelelim nedenlerden bazılarına:
Ülkemizin içinden geçtiği badireler hepimizin malumu. Her ne kadar yaşanan olumsuz olaylara rağmen yarınlara umut sağlayacak işlerimize öncelik vermeye çalışsak da maalesef bazen bu durumlar bizi de derinden etkiliyor. Tam yeniden umut etmeye başlarken yeni bir kötülükle karşılaşıyor, travmalarımızın yaralarını saramadan yeni bir travmayla baş başa kalıyoruz.

Diğer bir konu, yarışmaya gelen başvuruların sayısı. Sevinerek belirtelim ki yarışmamıza düşündüğümüzden, hatta hayal ettiğimizden çok daha yoğun bir katılım oldu. Öncelikle bu kadar ilgi ve hevesle öykülerinizi gönderdiğiniz için çok teşekkür ederiz. Heyecanınız, buradaki herkese çok iyi geldi inanın. Sizin bu özen ve emeğiniz, dikkatli okumalar yapmak, gözümüzden küçücük bir detayın bile kaçmaması için bizi yoğun bir çabaya yönlendirdi.

Tarafsızlığımızdan ödün vermemek ve üstünkörü tercihler yapmamak için bu kararı aldığımızı göz önünde bulundurarak durumumuzu anlayışla karşılayacağınızı umuyoruz.

Sabrınız ve desteğiniz için teşekkürler!

8 Yorum
 1. okuryazar

  Merhaba,

  Son söyleyeceğimi baştan söyleyeyim: Öncelikle son başvuru tarihine, ardından 21 Ağustos olarak belirttiğiniz sonuç açıklama tarihine sadık kalmamanız, bunun gerekçesi olarak yaptığınız gelişigüzel ve inandırıcılıktan son derece uzak açıklama dahil olmak üzere bu süreç baştan başa skandal, amatörce ve yakışıksız. Emek sarfedip öykü gönderen ve bunun olumlu veya olumsuz karşılığını görmek isteyen okuyucularınıza, yazarlara, takipçilerinize karşı yapılmış büyük bir ayıp.

  Bir defa, yarışma denilen etkinlik belirli kurallar çerçevesinde olur. Şartname bunun için vardır. Orada son başvuru tarihi olarak verilen tarihe uyulur, o tarihe kadar gönderilenler değerlendirilir, yetiştiremeyenler bir sonraki yarışmaya katılırlar, katılanlar arasında ödüle layık olanlar varsa verilir, yoksa ödüle değer eser bulunmadığı için verilmeyecek denir. Süre uzatımı, ilk tarihe yetiştirmek için emek harcayan katılımcılara haksızlık olur, zira eğer daha çok vakit olsa veya olabileceği bildirilse insanlar ona göre hazırlık yapabilirler. Öte yandan madem süre uzattınız, çok sayıda eser gelmesini neden olağanüstü bir durummuş gibi ifade ediyorsunuz? Başka ne olabilirdi ki? Hayır, Sn. Murat Menteş jüri üyeniz, bir edebi yarışma sürecinin nasıl işletileceğini hiç mi danışmadınız kendisine?!

  Sonuç açıklama tarihinde, ne web sitenizde ne de twitter adresinizde konuyla ilgili bir açıklama vardı. Ertesi gün yukarıdaki -bana göre tuhaf- mesajı yayınladınız. Peki, 21 Ağustos gününü belki de büyük bir heyecanla sonuçları bekleyen katılımcılara haksızlık veya ayıp etmek değil midir bu tutumunuz? Bu tarihten önce veya bu tarihte konuyla ilgili ve makul nedenleri içeren bir bilgilendirme yapmanız daha uygun olmaz mıydı?

  Gelelim “İçinden geçtiğimiz badireler…” konsuna. Bir öykü yarışmasını etkileyecek hangi badirelerden geçiyoruz? Hayat devam etmeli diyerek gündelik yaşam akışını bozmamaya gayret ederken, düğünlerden, tatillerden, aktivitelerden, açılışlardan vb geri kalmadığımız, kalmamaya çalıştığımız günlerde hemen hiçbir şey olumsuz etkilenmiyor, bir sizin yarışmanız mı etkileniyor. Yaşananlara karşı duyarlı olmanız takdire değer ancak yarışmanızla hiçbir şekilde ilgisi olmayan bu konuyu bahane olarak kullanmanız son derece itici, kusura bakmayın.

  “Üstünkörü tercihler yapmamak…” demişsiniz. Emin olun üstünkörü yürütülen bir yarışma süreci varken değerlendirmelerin üstünkörü yapılıp yapılmadığı çok da önemli değil. Kaldı ki jüriniz konusunda yetkin isimlerden oluşurken, nasıl olur da bu kişilerin değerlendirmeleri üstünkörü olabilir ki? Edebi yarışmalara kimi zaman öykü dosyaları, kim zaman kitaplar gönderiliyor ve bunların sayıları yüzlerle ifade edilebiliyor. Jüriler bunları bile okuyup değerlendirebilirken, 5 sayfa sınırlaması bulunan belki de birkaç yüz öyküyü mü değerlendiremiyor?

  Sonuç olarak, en azından kendi adıma, bu durumu anlayışla karşılayamadığımı bilmenizi ister, başarılarınızın (!) devamını dilerim.

  1. Estragon

   21 Ağustos’ta Facebook sayfamızdan bu içeriğin neredeyse aynısını paylaşmıştık çünkü sosyal medya hesaplarımızdan okurlarımıza daha kolay ulaşabileceğimizi düşünmüştük.
   Bu gecikmenin jürilerle hiçbir alakası olmadığını da belirmek gerekir. Ön eleme süreci uzadığı için bu durum yaşandı çünkü bu sürecin sağlıklı ilerlemesini çok önemsedik. Jürilerimizin üstünkörü değerlendirme yapması gibi bir söylem zaten söz konusu değildir.
   Amatörce bulduğunuzu söylemişsiniz, bu konuda da düzenlediğimiz ilk yarışma olduğunu bildirmek ve takdiri size bırakmak isteriz.
   Konuyla ilgili belirttiğimizden başka makul sebep yoktur, o nedenle size daha inandırıcı sebepler sıralayamayacağız. Öfkenizi anlıyoruz ancak bunun durumu değiştirmeyeceğini biliyoruz. Üzgünüz.

 2. millipiyango

  Milli Piyango’ya şikayet etmek lazım sizi, yaptığını gerçekten terbiyesizlik veya belki de cehalet. Beyin diye organizasyonunuz var, ama yaptığınız akılsızlık. Bir de kaypak kaypak açıklama yapıyorsunuz. Dün bekledik biz açıklamayı! Hiçbir bok yoktu sayfanızda. Bence hiçbir yazı okunmadı şimdiye kadar. 1 aydan fazla zaman geriye atmak nedir ya? O yarışmayı 1 hafta içinde açıklamazsanız yemin ederim, Milli Piyango onaysız kuralsız salak yarışmanızı şikayet ederim. Bir daha hiçbir pazarlama faaliyeti yapamazsınız. (minimum 2 buçuk yıl)

 3. takipci

  Kusura bakmayın da anlayışla falan karşılamıyorum ben. 21 ağustos sabahtan akşama kadar sitenizi güncelledim. Zahmet edip siteye bir açıklama koymadınız ve savsakladınız. Ertesi gün bu saçma açıklama yapıldı ve ben anlam vermekte zorlanıyorum. Tanrı aşkına yarışmayı ilk duyurduğunuzda sonuç açıklama tarihi 1 ağustostu. Sonra bir baktım 21 ağustos olmuş. 21 ağustos günü geldi çattı. 1 ekime ertelediniz. Sonra da 3 ekime. Bu kadar mı zor geldi size hikaye okumak? Diyelim ki 500 tane hikaye var elinizde (ki imkansız) 5 sayfa ile çarp 2500 sayfayı bu kadar sürede mi okuyorsunuz siz? İlginiz gözlerimizi yaşarttı gerçekten. İkincisi ülkenin içinden geçtiği badire sizi neden etkilesin? Siz siyasi bir dergi misiniz? İçinizden birileri gözaltına mı alındı? Ohal sırasında öykü okumak mı yasaklandı? Birde anlayışla karşılamak zorundaymışız gibi davranmayın lütfen. Burada anlayışla karşılanacak birşey yok. Düpedüz umursamadınız. Hikaye okumak zor geliyorsa yarışma yapmayın. Ha birde erteleme 22 ağustosta yapılmaz. 21 ağustos son gün ise en geç 20 ağustosta erteleme kararını yayınlarsın. Bir daha da böyle bir öykü yarışması topuna girmeyin lütfen. Bizde umursuyorsunuz zannedip seviniyoruz. Sizin için önemli olmayabilir ama bizim için önemli böyle etkinlikler ve çok şaşıracaksınız ama beklenti içerisine giriyoruz. Bunca insanın emek verip üstüne üstlük birde para harcayıp fiziksel olarak size postaladığı bir etkinlikte nasıl bu kadar savsak davrandınız? Emeğe saygı diye bir şey duymamıdınız mı?

  1. Estragon

   1 Ağustos’tan 21 Ağustos’a erteleme sebebimiz yarışmanın başvuru tarihini bir ay uzatmamızdı. Yetiştiremediğini söyleyen, mutlaka katılmak istediklerini belirten katılımcılarımızı kırmak istememiştik.
   Web sitesinden duyuru yapmakta geç kaldık, bu konuda ne kadar kızsanız haklısınız. Facebook sayfamızdan bu içeriğin neredeyse aynını 21 Ağustos’ta paylaştık. Sosyal medyadan insanlara ulaşmanın daha kolay olduğunu tecrübe ettiğimizden bunu daha doğru bulmuştuk ancak demek ki etkili olmadı.

 4. millipiyango

  Milli Piyango’ya yarışmanızı şikayet edeceğimi belirtmiştim ve size süre vermiştim. Pazartesi süreniz doluyor, bu konuyu ciddiye alsanız iyi olur. Çünkü bu yarışmanın onaysız yapıldığını biliyorum, Milli Piyango onaylı yarışmaların tarihinde asla oynama yapılamaz!

  1. Estragon

   Hassasiyetinize saygı duymakla birlikte; herhangi bir çekiliş, talih oyunu veya kura söz konusu olmadığından, bizim yarışmamızın milli piyangonun yönetmelik kapsamına girmediğini belirtmek gerekmektedir. Bu nedenle, herhangi bir hukuksal sorun yoktur. Üzüntünüzün öfkeye dönüşmesi anlaşılabilir olduğu gibi, biz de ne kadar üzgün olduğumuzu her seferinde dile getirmekte ve özrümüzü dilemekteyiz. Tehditkar tavrınızdan sıyrılıp biraz empati kurmanızı, sağlıklı bir planlama yapamamamızı, dilerseniz gündemin yoğunluğunu da bir kenara bırakarak, ilk yarışma deneyimimize vermenizi rica ediyoruz. Bahsettiğiniz şikayette bulunmak konusunda elbette özgürsünüz ancak üzüntümüz konusunda samimi olduğumuzdan emin olmanızı temenni ederiz.

 5. millipiyango

  64 TL değerin üzerinde ödül verdiğiniz her yarışma için Milli Piyango onayı almanız gerekmektedir. Bu düzenleme sadece çekiliş usulü olan kurgular için geçerli değildir. Tüm internet yarışmalarını kapsar. Yani öyle kafana göre bilgisayar vereceğim deyip tarihi gelecek milenyumlara atamazsın, hak var, hukuk var canım. Aşağıda da linki var:

  http://www.elithukuk.com/internet-uzerinden-yarisma-veya-turnuva-duzenlenmesi-izne-tabi-midir/

Yorum Yap