Bilimsel Olarak Kanıtlandı: Dünyanın En Rahatlatıcı 10 Şarkısı

Geçtiğimiz yıllarda bir İngiliz müzik grubunun, İngiliz Ses Terapisi Akademisi ile güç birliği yapması, yeni bir araştırmaya yelken açmıştı. Araştırma, “Dünyanın En Rahatlatıcı Şarkıları” nelerdir, bulmayı hedefliyordu.

Antik çağlardan beri, müziğin, ruhun içine nüfuz etme gücü olduğu savunuldu. Müzik her zaman, kulak içinde hissettiğimiz titreşimlerden fazlası oldu. Şarkılar, zihnimizi, bedenimizi ve ruhumuzu iyileştirecek güçteydi hep.

Geçtiğimiz yıllarda ise en rahatlatıcı etkiye sahip şarkıları bulmak adına bir deney yapıldı. 40 kadın üzerinde yapılan deney, stresli bir ortam yaratmak adına süre limitli bir bulmacayı içeriyordu. Şarkılara verdikleri tepkilere göre değişen kalp atış hızlarını ve kan basınçlarını ölçmek adına sensörlere bağlanan deneklerin, en çok hangi şarkılarda tepkilerinin değiştiği gözlemlendi. Sonuç olarak; bu stresli süreçte onları en çok rahatlatan on şarkı ortaya çıktı. Bu deneyin üzerinden elbette bir süre geçti ancak dünya o deneyin yapıldığı günden bugüne, belki daha da stresli bir yer haline geldi. Yine de geçmişe dönüp o şarkıları hatırlamakta fayda var… İşte o şarkılar!

1- Marconi Union – Weightless

2- Airstream – Electra

3- DJ Shah – Mellomaniac (Chillout Mix)

4- Enya – Watermark

5- Coldplay – Strawberry Swing

6- Barcelona – Please Don’t Go

7- All Saints – Pure Shores

8- Adele – Someone Like You

9- Mozart – Canzonetta Sull’aria

10 – Cafe del Mar – We Can Fly

Kaynak

Yorum Yap