Bilinen Bütün Evreni Tek Bir Görselde Hayal Edebilir misiniz?

Bugüne kadar keşfedilen evrenin, bütün o sistemlerin tek bir görselde toplandığını düşünün. Güzel değil mi? Bir ressam ve müzisyen olan Pablo Carlos Budassi, Güneş Sistemi’ni merkeze alarak bunu yaptı.

Güneş Sistemi’ni kuşatan Kuiper Kemeri, Oort Bulutu, Alpha Centauri, Perseus, Samanyolu, Andromeda ve daha fazlası… Pablo Carlos Budassi’nin çalışması, bildiğimiz evreni tek bir görselde topladı. Budassi’nin çalışması, Princeton Üniversitesi araştırmacıları tarafından üretilen haritaların yanı sıra, NASA tarafından da sunulan görüntüleri kaynak alıyor.

Gökbilimciler J. Richard Gott ve Mario Juric liderliğindeki Princeton ekibi, Sloan Digital Sky Survey verilerindeki evrensel logaritma haritasını temel aldı.

Son 15 yıl içinde, New Mexico’da bulunan Apache Point Gözlemevi’nde 2,5 metrelik geniş açılı bir optik teleskop kullanılarak, şimdiye kadar yapılmış en ayrıntılı haritalar oluşturuldu. Bu harita, 3 milyondan fazla gök cismini barındırıyor.

Bu tip haritalar, gözlemlenebilir evren kadar büyük bir şeyi bile görselleştirmenin kullanışlı bir yoludur. Çünkü eksenlerdeki her artış, ‘eşit artışlara’ nazaran 10 kat fazladır.

Normal şartlarda kimi web sitelerinden bu haritaları incelemeniz mümkün ancak Pablo Carlos Budassi, işin daha lezzetli hale gelmesi için bu çalışmaya imza atmış. Budassi, bu çalışmasını özellikle oğlunun doğum günü için hazırladığını sözlerine ekliyor.

Yorum Yap