Borderline (Sınır) Kişilik Bozukluğunun 7 Belirgin İşareti

Tüm zihinsel hastalıklar yaşamımızı olumsuz yönde etkiler ve kimi zaman bizi ölümün eşiğine kadar getirebilir. Bunun önüne geçmenin en önemli yolları, hastalığı tanımak ve erken teşhisle birlikte en kısa sürede tedavi sürecine girmektir.

Borderline kişilik bozukluğu da zihinsel hastalıklardan biridir. Hastalığı tanımak hem bizi hem çevremizi bu hastalığın sonuçlarından büyük ölçüde koruyacaktır.

  1. Gerçek ya da hayali olsun yoğun bir terk edilme korkusu veya yalnız kalma korkusu.
  2. Doğuracağı sonuçları düşünmeden risk alma eğilimi. Özellikle araba kazaları, riskli cinsel ilişki, maddeyi kötüye kullanma bozukluğu gibi kendine zarar verme eğilimleri.
  3. Kendi kendini yaralama girişimleri ya da intihar düşüncesi. Borderline kişilik bozukluğuna sahip insanlar kendilerine zarar verirken kendilerini öldürmeyi denemezler. Bu şekilde öfke hislerini kendilerine zarar verme yoluyla ifade ederler.
  4. Dengesiz bir benlik duygusuna sahiptirler. Farklı durum ve koşullarda farklı bir insanmış gibi hissedebilirler. Hisleri genellikle boş ve kayıptır.
  5. Paranoyak düşüncelere ve çevrede olanlarla olan ilgisini yitirme durumuna sahiptirler. Aslında doğruluğu olmayan şeylere inanırlar ve bazen çevreye olan ilgilerini yitirip kendilerini başka bir yerde bulabilirler.
  6. Aşırı öfkeyle yüklü olurlar -nispeten de önemsiz meselelerde- ve öfkelerini fiziksel olarak dışavururlar.
  7. Borderline kişilik bozukluğuna sahip kişiler sıklıkla duygusal gel-git yaşarlar. Aşırı kaygı aşırı depresyona ve ardından bir diğer aşırı duyguya dönüşebilir. Bu nöbetler birkaç saat hatta birkaç gün sürebilir.

Ayrıca toplumun %1 ile %6’sını etkilediği düşünülen borderline kişilik bozukluğu, kadınlarda erkeklere göre daha fazla görülmektedir.

Bu durumun psikolojik tedavisi ise çoğu zaman duyguların düzenli olarak eğitimiyle mümkündür. Kimi zaman antidepresanlarla tedavi uygulanır.

Sebebi ise tam olarak anlaşılamayan bu kişilik bozukluğunun olası sebepleri arasında –diğer zihinsel bozukluklarda olduğu gibi- çevre ve genetik faktörlerin etkisi olarak gösterilmektedir.

İşin sevindirici yanı, borderline kişilik bozukluğuna sahip insanların çoğu, doğru tedaviyle iyileşme belirtileri gösteriyor.

Hazırlayan: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi [n]teresan Şeyler temsilcisi Mehmed Seyda Tepedelen

Kaynak

Yorum Yap