Bulut Bilişime Yaklaşım

Temelde kişilerin başlangıç aşamasında anlama zorluğu çektiği ve belirli bir kısmın bu hizmeti dikkat çeker şekilde elinin tersiyle itmesine rağmen bulut bilişimin temeline ışık tutarak mantıksal işlem yapan fiziksel elemanların bulut ortamında nasıl işlemler gerçekleştirdiğini anlayabiliriz.

Bulut bilişim (cloud computing) veya işlevsel anlamıyla çevrimiçi bilgi dağıtımı, bilişim aygıtları arasında ortak bilgi paylaşımını sağlayan hizmetlere verilen genel addır. Bulut bilişim, bu yönüyle bir ürün değil, hizmettir; temel kaynaktaki yazılım ve bilgilerin paylaşımı sağlanarak mevcut bilişim hizmetinin bilgisayarlar ve diğer aygıtlardan elektrik dağıtıcılarına benzer bir biçimde bilişim ağı (tipik olarak internet) üzerinden kullanılmasıdır.

“Bulut” sözcüğü dosyaların sağlandığı konumu işaret eder. Klasik bir algı olarak işlemleme ve saklama konumlarının aynı aygıtta bulunması durumu klişeleşmiştir. Ancak saklama boyutu bulutlara, yani saklama ve altyapı hizmeti barındıran hizmetlere doğru kayar. Bu gidişin ilk öncü uygulamaları, internet sağlayıcıları tarafından yedekleme amacıyla sunulan bulutlardır. Bilişim sektöründe domino olarak konumlanmış büyük kurumların teknolojinin gelişmesine bağlı olarak hızla bulut bilişim hizmetleri göz bebeği olacak gibi görünüyor.

Standart bulut bilişimin işleyişini daha iyi kavrayabilmek için aşağıda bulunan şematiği incelerseniz fiziksel olarak işleyen süreçlerin bulut ortamındaki işleyişini görüntüleyebiliriz.

ee

Ne kazandırıyor, faydaları nelerdir?

Başta bireylerde, sonra da özellikle kurumlarda olmak üzere güvensizlik dezavantajının yanında bulut bilişim sisteminin bizlere fiilen kazandıran/kazandırmasını öngördüğümüz faydaları ana başlık olarak paylaşmak gerekirse:

  • Maliyetleri düşüren,
  • Altyapı karmaşasını ortadan kaldıran,
  • Çalışma alanını genişleten,
  • Verileri koruyan,
  • İstenilen zamanda bilgiye ulaşma imkanı veren bir sistem göze çarpıyor.

Evet, şöyle bir baktığımızda göz dolduran birçok fayda var. Bunun yanında dezavantaj olarak ayrıca bir liste yapmak yerine bu konuyu 2 ana maddede toplamak isterim:

1 – Maliyet

Hepimizin bildiği gibi maliyetler! Her bireysel ve kurumsal kimliğin ortak bir sorunu diyebiliriz. Bir şekilde nedense fiziksel, elle tutulabilir araçlara/gereçlere tonlarca para yatırırken aynı şekilde fiziksel masrafın neredeyse yarı yarıya düştüğü, dosya/evrak gibi fiziksel yük olarak tanımladığımız baş döndüren sorunlardan tamamen bizi uzaklaştıran, hizmet seçiminize göre kurulum gerektirmeyen sistem avantajlarımız varken bulut bilişim hizmetlerine maalesef yönelemiyoruz.

2- İfşa olma korkusu ve internet

Bireylerin ve kurumların bulut bilişime verdikleri değeri düşüren, en önemli unsur korku. İnternet ortamında var olan bir işleyiş içerisinde, kurumların veya bireylerin değerli evrak, kişisel resimler, yazılar, videolar gibi bir dizi özel bilgi/belge niteliği taşıyan dosyaların hack’lenerek kötü emelli kişilerin eline geçmesi durumu gayet anlaşılır. Birey ve kurumlar arasında ünlü olan bazı marka ve kişiler de bir şekilde bulut bilişime adım attılar. Hatta bazı ünlü marka ve kişilerin saklamış olduğu özel dosyaların bazı internet sitelerinde halka açık bir şekilde paylaşıldığına şahit olabiliyoruz.

İnternet sürekliliği kurumlar için bir risk taşıyan bir durum. Orta ölçekli ve büyük ölçekli kurumlarda, enerji devamlılığı için zaten jeneratörler mevcut ancak bulut bilişimi sadece orta ve büyük ölçekli kurumların kullanmadığını daha alt seviye ölçekli kurumların ve hatta bireylerin tercih ettiğini düşünürsek bu bir kaos ortamı yaratabilir. Sonuç olarak, bulut bilişimde en basit işlem olarak bir dosya yedeklediğimizde ve o dosyaya ulaşmamız gerektiğinde kesinlikle internet bağlantısı olması söz konusu. Bu konu da kurumları bulut bilişimden bir nebze de olsa uzaklaştırabiliyor.

Yorum Yap