Çalışıyorsanız Gürültüye İhtiyacınız Var

[n]Beyin > Haberler, Sinirbilim 19 Şubat 2016
3.570

Evet, kafein işe yarıyor. Fakat bir araştırma makul seviyede gürültülü, kalabalık kafelerin de yaratıcılığınızı artırdığını gösteriyor.

Problem: Yaratıcılığı en verimli şekilde kullanabilmek için çalışma alanınız ne kadar sessiz veya gürültülü olmalı?

Metodoloji: Ravi Mehta önderliğindeki araştırmacılar, ortam seslerinin yaratıcı bilişselliği nasıl etkilediğini anlamak için beş deney gerçekleştirdiler. Deneylerin birinde,  katılımcılardan yeni bir şilte tipi hakkında fikir üretmelerini veya alelade bir nesnenin olağandışı kullanımlarını sıralamalarını isteyerek, farklı düzeylerde arkaplan gürültülerine maruz insanların yaratıcılıklarını test ettiler.

Sonuçlar: Görece sessiz bir ortama (50 dB) göre, orta düzeydeki ortam gürültüsü (70 dB) deneklerin yaratıcılık görevlerindeki performanslarını artırdı, yüksek düzeyde gürültü (85 dB) ise düşürdü. Bilim insanları, orta karar arka plan gürültüsünün insanların dikkatini daha yaratıcı düşünmeye teşvik edecek ölçüde dağıttığını söylüyor.

Hüküm: Yaratıcılık gerektiren zorlu bir işiniz olursa bir dahaki sefere kütüphaneye değil, canlı bir kafeye gidin. Araştırmacıların yazdığı gibi “Bir çözüm bulabilmek için sessiz bir odaya kapanmak yerine, güven alanından çıkıp görece gürültülü bir ortama girmek soyut düşünme yetisini tetikleyebilir ve böylelikle yaratıcı fikirler üretilebilir.”

Bu yazı, vesaire.org ekibi tarafından Hans Villarica’nın The Atlantic’te yayımlanan makalesinden çevrilmiştir.

Kaynak:
Bu yazı üyemiz tarafından hazırlanıp [n]Beyin Editörü tarafından düzenlenmiştir.
[n]Beyin Üyeleri Ne Diyor?

Yazıya 1 yorum yapılmış.

Selin Aksoy 20 Şubat 2016

Hülasa; rastgele birçok parlak fikrin bir curcuna ortamında kafamda flaşlar patlatması konusunda yalnız değilmişim. Fakat sorum şu:
yapılan araştırma tabiatımızdaki bir özelliğin tespitini yapıp bize ‘sonuç’ sunmakta. Peki, neden ve nasıl bilgisine sahip miyiz?

Facebook Yorumları
İlginizi Çekebilir
Beynimizdeki “Editör”

Beynimizdeki “Editör”

3 Ağustos 2017
2.857
Rüyalar Geleceğin Habercisi

Rüyalar Geleceğin Habercisi

7 Haziran 2017
8.183
İlk Görüşme

İlk Görüşme

3 Nisan 2017
3.372
Negatif Düşünceyle Mutlu Olun

Negatif Düşünceyle Mutlu Olun

3 Nisan 2017
11.606