Çikolatadan Gelen Sağlık

Çalışmalar, çoğumuzun hayatında vazgeçilmez yeri olan çikolata severler için sevindirici bir haber getiriyor. Kesin bir sonuç söylemek için henüz erken olsa da düzenli olarak çikolata tüketenlerin kalp ritmi bozukluğuna sebep olan hastalıklara yakalanma olasılığının daha düşük olduğu görülüyor.

Araştırmaya göre kakao ve kakao içeren yiyecekler; içerdiği iltihap önleyici, kan damarı gevşetici ve antioksidan özellikler gösteren “flavanol” sebebiyle kalp sağlığı üzerinde olumlu etkiye sahiptir.

Danimarka’da yapılan bir çalışmada 50 ve 64 yaşları arasında 55.502 kişinin beslenme düzeni ortalama 13.5 yıl incelendi. Bu süre zarfında 3.346 atrial fibrilasyon (kalp ritmi bozukluğu) vakası gözlendi.

Çalışmada; haftada bir yaklaşık 30g çikolata tüketen kişilerde atrial fibrilasyon vakası, ayda bir veya daha az çikolata yiyenlere göre %17 daha az görüldü. Hafta içinde tüketilen çikolata miktarı arttıkça atrial fibrilasyonun görülme miktarı da azalıyordu. Veriye göre kadınlarda bu risk haftada bir porsiyon çikolatayla azalma gösterirken erkeklerde haftada 2 ila 6 porsiyon çikolata tüketildiğinde azalıyordu.

Kakao, içerdiği flavanol sebebiyle kalp sağlığı üzerinde olumlu etkiye sahiptir

Kesin Sonuç Söylemek İçin Erken

Araştırmacılar bu durumu çikolatanın sağlıklı bir beslenmenin parçası olarak kullanılabileceği yönünde yorumlasa da çalışmada gözlemlenemeyen değişkenlerin olabileceği de unutulmaması gereken bir gerçek. Atrial fibrilasyona sebep olabilecek böbrek hastalığı, uyku apnesi gibi durumların etkisini çalışmada gözlemleyemiyoruz. Bu nedenle çikolata tüketimiyle kalp rahatsızlıklarının düşüşü arasında net bir bağlantı kurmak için henüz çok erken.

Önerilen Bitter Çikolata

Dikkat edilmesi gereken bir nokta da araştırmanın sonucunun bu sağlıklı etkilere yol açanın kakao olduğu şeklinde yorumlandığıdır. Tükettiğimiz çikolatanın içeriğindeki şeker miktarı arttıkça sağlıklı etkisini de o kadar kaybederiz. Bu nedenle bu çalışmanın önerdiği çikolata tüketimi kakao miktarı fazla olan bitter çikolatadır. Çikolatanın faydalı etkisini umarken şekerin olumsuzluklarına maruz kalmamak için şeker miktarı en düşük olan hatta şekersiz çikolataları tüketmek en sağlıklı tercih olabilir.

 

Kaynak

Yorum Yap