Çin Fildişi Ticaretini Yasakladı

Çin hükümeti çok önemli bir karar alarak fildişi satışına son verdi. Bu karar, Ekim’de Güney Afrika’nın Johannesburg kentinde gerçekleştirilen Nesli Tükenmekte Olan Türlerin Uluslararası Ticareti Kongresi’nde geçirilen bir resolüsyon sayesinde oldu.

Bu hareket, haklı olarak türleri korumaya çalışan gruplar tarafından sevinçle karşılandı ve kimileri bunu “oyunun kurallarının değiştiren” bir değişim olarak ifade etti.

Fildişi ticaretinin yaklaşık %70’i Çin üzerinden gerçekleşiyor ve Çin bu açıdan dünyanın en büyük pazarına sahip. Fildişlerinden üretilen mallar, kilogram başına 1000 dolardan daha fazlaya mal olabiliyor.

Hızlı bir girişim

Çin Devlet Konseyi, yaptığı açıklamada, yasağın ana hatlarını belirttikten sonra, fildişinin satış ve işlenmesinin 31 Mart 2017’ye kadar tamamen durdurulacağını belirtti. Kayıtlı tüm satıcılara yıl sonuna kadar zaman verildi ki bu zamana kadar bu ticaretin tamamen durdurulmuş olması hedefleniyor.

Dünya Doğayı Koruma Vakfı (World Wide Fun For Nature : WWF) haberi sevinçle karşıladı ve bunun tarihi bir açıklama olduğunu ifade etti. Dünyanın birincil yasal fildişi ticaretinin sonuna gelindiğini ve bu durumun Afrika’da fillere yapılan zulümlerden kaynaklanan krizle başa çıkmak için harcanacak uluslararası gayret açısından da önemli bir itici güç oluşturduğunu da dile getirdi.

elephant-1Doğal Kaynakları Savunma Konseyi’nin vahşi yaşam ticareti ile ilgili biriminin müdür yardımcısı Elly Pepper, Çin hükümetinin fildişi konusunda harika bir liderlik örneği gösterdiğini ifade ederek onları kutladı. Pepper, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Her şeyi bu kadar kısa sürede ve kesin olarak kapatmak uluslararası pazarlar açısından oldukça önemli. Bu, oyun kurallarını değiştirmektir ve filleri nesli tükenmek üzere olmanın eşiğinden geri döndürmektedir”

Uluslararası fildişi ticareti 1989’da resmi olarak sonlandırılmıştı ancak yerel marketlerin çalışması hâlâ yasal, birçoğunun küresel boyutta çalıştığı da mâlum…

Geçen yıl yayımlanan Büyük Fil Nüfus Sayımı, sadece son yedi yılda bile öldürülen fil sayısında üç kata varan bir artış olduğunu gösteriyordu.

Vahşi hayatı koruma amacı güden kuruluşlardan biri olan CITES’teki bazı bireyler Çin hükümetinin Ekim’de alınan kararları desteklemesine şaşırıyor. Ancak toplantıda bulunan diğer delegeler ise Çin’in daha sıkı önlemler arayışı içerisinde olduğunu belirtiyorlar.

Bu değişiklik filleri kurtarır mı?

New York Times’taki bir makale, duruma şöyle yaklaşıyor:

-Bu durumun filleri gerçekten kurtarıp kurtarmayacağı fiyatla ilgili bir durum. Eğer Çin hükümeti yasal ticareti yasaklarsa yasadışı ticarette fiyatlar oldukça yüksek olacak ve bu da satıcıların fil öldürmesi için yeterli motivasyonu sağlayacak.

-Coğrafi olarak yakında bulunana diğer pazarların bu süreçteki etkisi de önemli. Vietnam, Filipinler ve Burma’da benzer önlemler alınmadıkça Çinli üreticiler buradan alım yapmaya başlayacak ki bu da bu bölgeler üzerinden fil katlinin devam edeceği anlamını taşıyor.

-Eti için öldürülen filler de var. Çin’deki yeni yasa buna herhangi bir etkide bulunmuyor.

Animal-testingHayvan deneyleri

Çin, ülkesinde kozmetik piyasasına girmek isteyen markalara “hayvan deneyi” şartı koşuyor, hayvanlar üzerinde deney yapılmamış ürünlerin Çin’de satış yapılmasına izin verilmiyordu. 2014’te, bu şart biraz daha esnetilerek şampuan ve bazı cilt bakım ürünleri de dahil olmak üzere bazı kozmetik ürünlerin hayvanlar üzerinde denenmesini yasakladı.

Fildişi ticareti konusunda bu adımı atan Çin’in, kozmetikte hayvan deneyleri için koyduğu şartı “tamamen” kaldırıp kaldırmayacağını önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Kaynaklar:

http://www.redorbit.com/news/science/1113416972/china-ivory-trade-ban/

https://www.nytimes.com/2016/12/31/world/africa/africa-ivory-china.html?_r=0

Yorum Yap