Çitaların Nesli Tükeniyor

Yapılan yeni bir araştırmaya göre, dünyanın en hızlı kara hayvanı olan çita nüfusunun giderek azaldığı ve neslinin tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olduğu ortaya çıktı.

Araştırmacılar, Afrika’nın güneyindeki altı ülkede ve Asya’da toplamda sadece 7100 çita kaldığını belirtti. Bunun sebebinin, uzun mesafeler kat eden etoburlar  olan çitaların vahşi hayatın korunduğu korunma alanlarından çıkarak insanlarla daha fazla karşılaşmaları olduğu düşünülüyor. Çitaların yaşam alanlarının yaklaşık %77’si parkların dışında kalıyor ve bu alanları çiftçiler kullanıyor. Böylece çitaların avlarının sayısı ve yaşam alanları azalıyor. Araştırma raporunun belirttiğine göre, Zimabve’deki çita nüfusu tarım arazilerinin kiraya verilmesi sebebiyle 2000’den bu yana 1200’den 170’e indi.

BBC çevre muhabiri Matt McGrath’in aktardığına göre, raporun yazarı, Londra Zooloji Derneği araştırmacısı Doktor Sarah Durant, “Bu gizemli ve yakalaması zor olan kedi hakkında veri toplamak oldukça zor. Bu nedenle neslin karşı karşıya olduğu tehlikeler gözden kaçıyor” diyor ve ekliyor: “Elimizdeki veriler çitaların büyük alanlara ihtiyaç duyduğunu gösteriyor. Ayrıca çita soyunun karşılaştığı başka birçok karmaşık tehdit olması da hayvanın soyunun eskiye göre tükenmeye daha yatkın olduğunu gösteriyor.”

Çita neslinin karşılaştığı tek tehdit korunaklı alanların dışına çıkmaları değil, çita yavrularının kaçak ticareti de önemli bir tehdit teşkil ediyor. Çita Koruma Vakfı’nın verdiği bilgilere göre, son 10 yılda 1200 çita yavrusu Afrika’dan kaçak olarak yola çıkarıldı, ancak yavruların yüzde 85’i yolculuk sırasında öldü.

Güney Afrika’da düzenlenen ve nesli tükenmekte olan hayvanların uluslararası ticareti hakkında alınan kararların tartışıldığı kongre CITES’de devletler yeni yasalar belirlemeye ve çitaların sosyal medyada satılmasını engellemeye karar verdiler.

Başka bir araştırmanın yazarı Doktor Kim Young-Overton, çitaların ulaşabileceği bütün bölgelerin korunmasının öneminin altını çizerek çitaların nesli tükenmekte olan hayvanlar arasına girmesi gerektiğini savunuyor. Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği’nden (IUCN) çitaları Kırmızı Liste’ye almalarını istiyor.

Bu sayede çitaların neslinin korunmasına verilen destek artacağı ve bu durumun uluslararası çapta önem kazanacağı ortaya konuluyor.

*Çita ticaretiyle ilgili National Geographics’te yayımlanan yazıyı okumak için tıklayınız.

 

Kaynak

Yorum Yap