Davranış Tarzımı Değiştirmek İçin Ne Yapmalıyım?

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Davranış tarzınızdan memnun değil misiniz? “Keşke” sözcüğü vazgeçilmeziniz mi? Kimlik temeline dayalı hedefler oluşturmak aradığınız çözüm olabilir.

Uzun vadeli davranış kalıpları oluşturmak için öncelikle yeni bir kimlik yaratmak gerekir. Bundan kasıt, isminizi değiştirmek gibi bir şey değil elbette. Şöyle ki, biri size “Harika görünüyorsun. Kilo mu verdin?” dediğinde bu dış dünyanın sizi nasıl algıladığıyla ilgili bir yorumdur. Dış görünüşünüzle ilgilidir.

Siz “Bir seferde otuz mekik çekebilirim” dediğinizde bu sizin aldığınız aksiyonla ilgilidir. Yani performansınızı gösterir.

Öte yandan kendinize “Ben düzenli olarak fiziksel egzersiz yapan sportif bir insanım” dediğinizde bu sizi tanımlayan bir ifadedir ve kendinizle ilgili neye inandığınızı gösterir. Davranış değişiminde bu üçüncü tip tanımlama kilit rol oynamaktadır. Tabii bu ifadeyi destekleyici sportif faaliyetlerde bulunmanız kaydıyla…

Bir dahaki sefere kendinize “Sayılarla aram yok” ya da “Yeni tanıştığım insanların isimlerini hatırlayamam” dediğinizde yukarıdaki üçüncü yaklaşımı hatırlamakta ve daha yapıcı bir tanımlama oluşturmaya dikkat etmekte fayda var.

Kaynak: Transform Your Habits – James Clear

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Yorum Yap