Depresif Bireylerde Kök Hücre Uygulamaları

Birçok insan hayatının belirli dönemlerinde depresyonla tanışmak zorunda kalmıştır. Günlük stresler, altından kalkılamayan sorumluluklar veya tam tersi hiçbir şey yapmasanız bile ‘hiçbir işe yaramıyorum’ düşüncesiyle depresyona girebilmekteyiz. Ülkemizde de sıklıkla görülmekle beraber Amerika’da insanların yaklaşık üçte biri depresyonla mücadele ediyor. Ve yine Amerika’da ölümlerin ilk on nedeninden biri depresyona bağlı intiharlardır. Eğer depresyon sizi de ağına düşürmüşse ve bir de intihar düşüncelerini beraberinde getirdiyse duygular anlamsızlaşır, hayat amaçsızlaşır.

Depresyon ve intihar düşünceleri, beyindeki kimyasal dengesizliklerden kaynaklanır. Bazen reçeteli ilaçlar, konuşma terapileri ve diğer geleneksel tedaviler yetersiz kalabilirler.

Depresyon ve intihar düşünceleri; bir sinir hücresinden aldıkları sinyali, diğerine taşıyarak sürecin kesintiye uğramamasını sağlayan nörotransmitterlerin dengesizliklerinden kaynaklanabilirler. Örneğin; serotoninin yeterli seviyede olması, dengeli bir ruh hâli için gereklidir. Aşırı asetilkolin depresyona, çok az asetilkolin ise unutkanlığa ya da bunama neden olur. Veya  nöroepinefrin yüksek seviyelerde aksiyeteye ve ruh hâlinin negatife dönmesine neden olur. Uzun süreli stres ya da insomniya da epinefrin düzeyinde azalmaya neden olur. Ayrıca hem uyarıcı hem de engelleyici olarak görev yapan dopaminin azlığı depresyon olarak kendini gösterebilir. Bunlardan da anlaşılacağı gibi eğer sorun hücresel boyutta ise, o zaman hücresel düzeyde bir tedavi uygulamak daha doğru olacaktır. İşte tam bu sırada olaya halkın kahramanı, bilimin gözbebeği kök hücreler girerler.

Depresif Hücreler
Şekil: Depresif Hücreler

PEKİ, KÖK HÜCRE TEDAVİSİ DEPRESYON VE İNTİHAR DÜŞÜNCESİNİ NASIL YOK EDEBİLİR?

Kök hücreler vücuttaki hücrenin her türü için temel yapı taşlarıdır. Bunlar vücudun doğal iyileşme mekanizması olarak görevlerini yerine getirirler. Vücutta zarar görmüş herhangi bir hücrenin işlevini taklit edebilirler. Bu şekilde, kök hücre tedavisi, hemen hemen bilinen her hastalığı tedavi edebilir.

Kök hücre tedavisi, hasar gören sinir hücreleri üzerinde çalışarak depresyon ve intihar davranışlarına sebebiyet veren kimyasal bozuklukları giderir. Hastalık sonuçta hücresel düzeyde oluştuğu için, kök hücre tedavisi bozukluğu maskelemek yerine tedavi ederek sorunu kökünden çözer. Araştırmacılar tam anlamıyla dengesiz hücrelerin kablo bağlantılarını değiştirmek için bu sağlıklı kök hücreleri kullanır. Kök hücre tedavileri yıllardır kullanımda olmuştur. Onlar bir bilimkurgu hikayesi değil, tam anlamıyla gerçek yaşamın kendisidir.

KAYNAKÇA:

http://www.stemcelltherapies.biz/information/depression_suicide.asp

Nörotransmitter Nedir? Nörotransmitterlerin Sağlığa Etkileri

When cells become depressed: focus on neural stem cells in novel treatment strategies against depression(J. Benninghoff, A. Schmitt, R. Mössner, and K.-P. Lesch)

Yorum Yap