Depresyonda Olan İnsanlara Asla Bu Cümleleri Kurmayın

Depresyon ciddi bir psikolojik rahatsızlık olmasına rağmen günümüzde belki de insanların adres belirtircesine depresyonda olduklarını belirtmeleri bu rahatsızlığı yaşayan çevremizdeki insanların duygularını, yaşadıklarını, hissettiklerini göz ardı etmemize sebep olabiliyor. Zaman zaman herkes kendini depresif bir ruh halinde hissedebilir ama depresyon birçok sebebe dayanan, bellirli bir süreyi kapsayan bir durumdur. Etrafınızda depresyonda olan insanlar varsa iyi niyetli de olsa karşınızdaki insanlara aşağıdaki tarzda cümleler kurmaktan kaçının.

“Sen bunun üstesinden gelebilirsin”

Gelebilseydi zaten kendi de böyle bir ruh halinde yaşamak istemezdi. Beyindeki serotonin düzeyinin düşüklüğünden bazı ilaçların yan etkilerine kadar birçok organik durumda depresyon görülebilir. Bu noktalarda yardım almadığı sürece, kişi tek başına bununla baş edemeyecektir. Siz de ona bu cümleyi kurduğunuzda karşınızdaki insanın kendini güçsüz hissetmesine neden olabilirsiniz. Bunun yerine, onun mutlu olacağı durumlar yaratarak yardımcı olmak daha iyi bir seçenek olabilir.

“Senden çok daha kötü durumda olan insanlar var”

Bu hayatta herkesten çok daha iyi ve çok daha kötü durumda olan insanlar vardır. Burada önemli olan, kötü olaylar yaşamak değil, bunlarla ne oranda baş edebililebildiğidir. Her insanın dayanma eşiği farklıdır. Bu tarz bir cümleyle moral vermekten ziyade, karşınızdaki insana ne yaşarsa yaşasın onun yanında olduğunuzu söyleyin. Bu kendini daha iyi ve güvende hissetmesini sağlayacaktır.

“Mutluluk seçimdir”

Depresyon,  mutlu olmayı seçerek baş edilebilecek bir rahatsızlık olsaydı tedavi merkezleri ve bu konuda uzmanlar olmazdı. Kaldı ki organik sebeplere de dayanan bir rahatsızlığı sadece seçim yaparak yenmeye çalışmak, pek olası değildir. Bunun yerine kişiyi uzman yardımı alacağı bir yere yönlendirmek daha iyi bir seçenektir.

“Ama üzgün görünmüyorsun”

Herkes duygularını dışa vurarak yaşamak zorunda değildir. Ayrıca üzgünken mutlu görünme çabası, bir insanı yıpratacak ve depresyonu tetikleyecek başlıca bir sebep olabilir. Göründüğü haliyle insanları yargılamak yerine, oldukları gibi görünmelerine ve hislerini sizden destek alacağından emin bir şekilde paylaşmalarına fırsat tanıyın.

Depresyonun birçok sebebi olduğu gibi, tedavisinin de birçok yöntemi vardır. Burada önemli olan, depresyondaki insana anlayışlı ve merhametli davranmanız ve ona yalnız olmadığını hissettirmenizdir. Yargılayıcı ifadeler yerine, profesyonel bir yardım almasını sağlarsanız herkes için daha kolay ve güvenilir bir şekilde bu süreci atlatabilirsiniz.

*Görsel: Gary Waters / Ikon Images/Getty Images

Kaynak

Yorum Yap