Dinginleştiren, Hüzünlendiren Güz Müziği

Hüznü seviyor musunuz? Denizlerin rengi kurşuni griye çalınca hoşunuza mı gidiyor? İlkbahardan çok güzü mü seviyorsunuz? Yeteri kadar efkarlanamadınız mı? O zaman bu şarkılar sizin için biçilmiş kaftan!

Müziği harika yapan şey, insanların duygularına doğrudan hitap edebilmesidir. En üzüntülü anımızda bir anda bizi enerji ve neşeyle doldurabilen ya da en mutlu anımızda varlığımızı sorgulatabilen şarkılar dinlemişizdir hayatımızda. Bugün sizi sonbaharın hüznüne hüzün katacak parçalarla ağırlıyoruz.

Opeth

Bir grup İskandinavsa yapacağı müzikte illaki bir soğukluk, karanlık bir hissiyat vardır. En azından benim için öyle. Bu konuda önder olarak Opeth’i gösterebilirim.

Lake of Tears

Grubun “Forever Autumn” albümü, adı üzerinde güz teması taşıyan bir çalışma. Lake of Tears’ın bu albümü yağmurların camlara vurmasına güzel eşlik ediyor.

Peter Frampton – Float

Şarkıyı dinlerken nedense hep yağmurda balığa çıkmış bir yaşlı adamın asla geri dönmemesini hayal ediyorum.

Katatonia – Idle Blood

Kendileri Opeth’in “kanka” grubu olur, yapımcıları da ortaktır. Müzikleri benzer olsa da Katatonia’nın şarkıları genellikle daha yumuşak ve hüzünlüdür. Aşağıda paylaşacağım şarkılarda tıpkı Opeth gibi Katatonia da Mellotron adlı bir ilginç tuşlu çalgıyı arka planda kullanmıştır. Cihazın yaylı çalgı tonları, şarkıların o hüznünün bir numaralı destekçisidir.

Leaves’ Eyes – Scarborough Fair

Bebek sesli sanatçımız Liv Kristine’in vokalliğini yaptığı bu senfonik metal grubunun müzikleri de genellikle minör gamları sevenlerin tercihidir. Bir İngiliz klasik baladı olan “Scarborough Fair” şarkısının bu yorumu da bir başka güzeldir.

Midlake – Acts of Man

Midlake’in parçalarını dinlediğimde bu adamların güz ve kış harici mevsimin olmadığı bir ülkeden geldiğini düşünmüştüm. Dinleyince siz de hak vereceksiniz.

Novembre – Jules

Bir İtalyan progresif metal grubu olan Novembre’nin “Jules” parçası sonbaharın ruhuna yaraşır bir parça.

Steven Wilson – Drive Home

Masanın üçüncü ayağı, Opeth ve Katatonia’nın kanka grubu olan diğer grubumuz Porcupine Tree’dir. Porcupine’ın vokalisti, beyni, bestekarı ve prodüktörü olan Steven Wilson ise apayrı bir dünyadır. Kendisinin efsanevi gitarist Guthrie Govan ile kaydettiği bu parça da minör gamları ve dingin havasıyla sonbaharın havasına yakışır bir eser.

Tüm dinleyenlere bol yağmurlu, güzel bir güz dilerim. Esenlikle kalınız.

Yorum Yap