Doğum Gününün Sağlık Üzerindeki Etkisi

Sağlığınız üzerinde doğduğunuz ayın etkisi olduğunu biliyor muydunuz?

1970’lerde yapılan psikolojik bir araştırmada, burçların belli kişilik özellikleriyle ilişkilendirilebileceği ancak bunun kişideki beklentilerle alakalı olduğu sonucuna varıldı. Örneğin, burç özelliklerinizde adil, inatçı ya da hırslı olduğunuz öngörülüyorsa bu yönde bir beklentiye giriyor ve bilinçaltınız da bu yönde şekillenebiliyor. Burçlarından habersiz olan insanlarda burç özelliklerine dair öngörülere rastlanmıyor.

Burçlarla ilgili söylentiler gerçeği yansıtmasa da doğduğunuz ayın sağlığınız üzerinde bazı etkileri olduğu düşünülüyor. İşte bu etkilerden bazıları:

  • Ders yılının sonunda doğmuş olan çocukların, ders yılının başında doğan çocuklara göre biraz daha başarısız olduğu gözlemlendi. Ancak bu durum yıllar geçtikçe değişebiliyor.
  • Chicago Üniversitesi’nden Leonid Gavrilov’un 1990’larda yaptığı araştırmalara göre, sonbaharda doğanların 100 yaşına kadar yaşama ihtimali Mart’ta doğanlara göre yüzde 40 daha fazla.
  • Oxford Üniversitesi’nden Sreeram Ramagopalan, İngiltere’de 60 bin hastanın kayıtlarını inceleyerek kış ve ilkbaharda doğanlarda şizofreni, depresyon ve manik depresifliğe daha fazla rastlandığı sonucuna vardı. Bu durumun sebebi D vitamini olabilir. Ramagopalan “Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalarda, gebelik döneminde D vitamini sınırlandığında doğan bebekte ciddi nörolojik anormalliklere rastlandığı görüldü” diyor.
  • Kışın doğan bebekler gıda alerjisine daha yatkın. Bunun sebebi de yine D vitamini olabilir. Çünkü bu vitamin, alerji riskini etkileyen bağışıklık sisteminin gelişmesinde ve sinir sistemi üzerinde oldukça etkili.
  • Kışın doğanlarda sonradan yüksek dereceli miyop olma ihtimali daha az. Yapılan araştırmalar, karanlık dönemlerin göz küresinin büyümesini düzenlemeye yardımcı olduğunu gösteriyor. Yani, uzun yaz günleri bebeğin gözünün yanlış şekillenmesine ve odağın kaymasına sebep olabilirken bu durum kışın doğan bebeklerde görülmeyebilir.

Mevsimsel etkileri gidermek için kışın doğan bebeklere ekstra D vitamini vermek gibi basit çözümler üretilebileceği öngörülüyor.

Kaynak

Yorum Yap