Dünya Pi Günü!

Pi sayısının genel açıklamasının yanı sıra günlük hayatımızda ve bilimde kullanımı hakkında detaylı açıklamaları rahatça bulabilirsiniz. Kısaca, bir çemberin çevresinin çapına oranı olarak bilinir ve bu oran her daire için aynı değeri alır, π sayısı bir matematiksel sabittir. Virgülden sonra gelen ifadeler sonsuz sayıda, tekrarı olmayan rakam içerir.

Dünya Pi Günü İlk olarak 1988’de San Francisco’da kutlandı ve her yıl 14 Mart’ta tüm dünyada kutlanmaktadır. Okullarda, üniversitelerde ve bilim çevrelerinde etkinlikler düzenlenmekte, 2007 yılından bu yana ülkemizde de yapılmaktadır. Bu etkinliklerde matematik ve geometri yarışmaları düzenlenmektedir. 14-03 tarihinde kutlanmasının sebebi ise, pi sayısının kısa kullanımını olan 3,14 ile benzerliğidir.

Dünya Pi günü için hazırladığım videoda müzisyen Michael John Blake’in pi sayısının virgülden sonraki 31 basamağına birer notayla eşleştirerek yaptığı bestenin ses titreşimlerini suda, mikroskobik ölçekte Simatik (Cymatics) tekniğini kullanarak görselleştirdim. Suda oluşan görsellerin önden ve yandan çekimleri videoda yer almaktadır.

Yorum Yap