Dünyanın En Değerli Sinir Sistemi

1925 sonbaharında, Missouri Kirksville’deki iki tıp öğrencisine bir kadavra teslim edildi ve ardından bir görev verildi. Görevleri, vücudun sinir sistemini incelemek, beynin tabanından başlayıp aşağı doğru ilerlemek ve çalışmayı tek parçalık bir görselde anlatabilmekti.

M.A. Schalck ve L.P. Ramsdell, hayatlarının 1.500 saatini bu çalışmaya verdiler. Çalışma halen, Kirksville’deki üniversiteye (ATSU) bağlı olan Osteopatik Tıp Müzesi’nde sergilenmekte.

Müzenin direktörü Jason Haxton; “Tıp öğrencileri müzeye giriyor ve şaşkınlıkla bu çalışmaya bakıyorlar. Bazen, yaptıkları işleri kontrol etmek için bir testten sonra uğruyorlar. Diseksiyon işlemine aşina olan insanlar, bunun gerçekten bir mucize olduğunu söylüyor.”

Haxton’a göre, Schalck ve Ramsdell’in sınıfındaki her öğrencinin bir insan kolunu detaylı incelemesi gerekiyordu. Ancak Schalck ve Ramsdell’in diseksiyonları diğer öğrencilere göre çok daha ileri düzeydeydi. Bu sebeple yalnızca bir kolu değil, tüm vücudu incelemek üzere seçildiler.

Schalck ve Ramsdell, vücudun beyin sapından aşağı doğru hareket ederek, spinal kordu açığa çıkardı ve sinir liflerinin labirentini temizlemek için cilt, kas ve koruyucu dokuları kestiler.

Haxton; “Her bir siniri temizledikten sonra, onları çeşitli koruyucularla birlikte pamuk ruloları haline getirdiler. Kullanılan koruyucular ne tür kimyasallardı, bu bilinmiyor.”

1.500 saate kadar uzanan bu operasyon bittiğinde, Schalck ve Ramsdell, bölünmüş sinir sistemini ahşap bir levha üzerine monte ettiler. Uzun süren bu çalışmalarını, ülkenin her yerindeki tıbbi konferans ve müzelerde sergilediler.

Bu çalışma, dünyadaki sadece dört örnekten biri. 1936 yılında, ATSU’daki araştırmacılar, ikinci bir sinir sistemini parçalayıp Smithsonian Enstitüsü’ne bağışladılar. Tayland’daki bir tıp müzesinde üçüncü bir örnek bulunuyor. Dördüncü örnek ise Philadelphia’daki Drexel Üniversitesi’nde sergileniyor.

Drexel’de yer alan örnek, asıl olarak bir temizlik görevlisinin vücuduna ait. Harriet isimli bir kadın, ölümünün ardından vücudunu bu çalışmalar için bağışlayabileceğini beyan etti. Araştırmacılar, 1888 yılında Harriet’in vücudu üzerinde çalışmalar yaptılar.

Schalck ve Ramsdell’in çalışmasındaki vücudun kime ait olduğuna dair bir bilgi yok. Devlet tarafından denetim altında tutulan ve hapishaneden gelen kadavralardan biri olması muhtemel.

Kim olduğu bilinmese de, geride, dünyanın en değerli sinir sistemini bıraktığı kesin. Çünkü bu çalışma, bir sergide tam 1 milyon dolara alıcı buldu.

Yorum Yap