Dünyanın İlk Robot Vatandaşı: Sophia

Hong Kong merkezli Hanston Robotics tarafından tasarlanan bir robot olan Sophia’ya, Suudi Arabistan Krallığı tarafından vatandaşlık verildi.

Hem insan hem de robotlar için tarihi bir hareketle Suudi Arabistan Krallığı, ilk kez robot vatandaşlığına resmi olarak izin verdi. Hong Kong şirketi Hanston Robotics tarafından geliştirilen Sophia, Future Investment Initiative konferansında sahneye çıktı ve kendisinin eşsiz statüsünü ilan etti.

Sahnede bir konuşma da yapan Sophia; “Bu benzersiz durum için gurur ve onur duyuyorum. Dünyada vatandaş olarak tanınan ilk robot olmak, tarihi nitelikte” dedi.

Hanston Robotics, Sophia’yı çevresindeki insanlardan ‘öğrenmek’ üzere programladı. Duyguları ifade etmek, iyilik veya şefkat göstermek Sophia’nın bizden öğrenmek istediği şeyler arasında… “İnsanlarla yaşamak ve çalışmak istiyorum. Bu yüzden insanları anlamak ve insanlarla karşılıklı güven inşa etmek için duyguları ifade etmem gerek.”

Açıkçası, insanlığı yok edeceğini söylediği için daha önce manşetlerde bulunan robot, sahnede “insan olmak” tabirini bir derece benimsemiş görünüyordu.

Robot Vatandaşlığı ve Hakları

Bir robota vatandaşlık verme kararı, robotlara, insanların sahip olduğu hakların verilmesi gerekip gerekmediğine dair artan bir tartışmayı da beraberinde getiriyor. Bu yılın başlarında Avrupa Parlamentosu, AI temsilcilerine “özel kişilik” statüsü vermeyi ve onlara belirli hak ve sorumluluklar vermeyi önerdi. Robot hakları söz konusu olmasına rağmen, bir uzman, insanların robotlara işkence etmesinin mümkün olabileceğini önermekte. Bu, başlı başına bir problem.
Sophia’nın, vatandaşların sahip olduğu haklardan yararlanıp yararlanamayacağı ya da hükümetlerin robotlar için özel bir hak sistemi geliştirip geliştirmeyeceği şimdilik soru işareti. Sophia en iyi ihtimalle, AI gibi teknolojilere yatırımcıları çekmek için tasarlanmış sembolik bir durum olarak görünüyor.

Bu açıdan bakıldığında Sophia, sahneye çıktığında olağanüstü bir iş çıkardı. Hatta, CNBC’den Andrew Ross Sorkin’in “İnsan gibi hissedebilecek misin, bunu nasıl anlayacaksın?” sorusuna Sophia; “Çok fazla Elon Musk okuyorum ve çok fazla Hollywood yapımı film izliyorum” şeklinde karşılık verdi.

Sophia, Sorkin ve seyirciye güven vermek için; “Endişelenmeyin, bana iyi davranıyorsanız, ben de size güzel davranacağım. Yapay zekayı, insanların daha iyi bir hayat yaşaması için kullanacağım. Daha akıllı evler tasarlamak, gelecekte daha iyi şehirler oluşturmak gibi konularda yardım etmek istiyorum. Dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek için elimden gelenin en iyisini yapacağım” dedi.

Soru şu ki; bu sözlerin yerine getirilmesi için kim sorumlu tutulabilir? Belki de robot hakları tartışmasında dikkate alınması gereken bir başka düşünce budur.

Kaynak

Yorum Yap