Duygularınızı Ne Kadar Tanıyorsunuz?

Duygular birçok davranışınızın altında yatan gizli sebeplerdir. Peki davranışlarınızı yönlendirebilen duyguları ne kadar tanıyorsunuz ?

Aslında bakarsanız duygular temel olarak birincil ve ikincil duygular olmak üzere ikiye ayrılır. Birincil duygular diğer adıyla erken duygular doğuştan var olan ve hayatta kalmada önemli rol oynayan duygulardır. Bu duygulara zehirli bir yılan gördüğünüzde ya da size doğru koşan saldırgan bir köpeği gördüğünüzde hissettikleriniz örnek olarak verilebilir.

Birincil duygular beynin evrimsel açıdan eski bölgeleri (amigdala, ön singulat) tarafından düzenlenir. İkincil duygular diğer adıyla yetişkin duygular ise deneyimler sonucunda zamanla oluşur.

Bu duygulara ise uzun zamandır görmediğiniz eski iş arkadaşınızı gördüğünüzde ya da daha önce birlikte çalıştığınız arkadaşınızın beklenmedik ölüm haberini duyduğunuzda hissettikleriniz örnek olarak verilebilir. İkincil duygular beynimizin evrimsel açıdan eski bölgeleri ile birlikte bu bölgelere kıyasla daha yeni olan alanlar (prefrontal korteks ve somatik duyu korteksi) tarafından düzenlenir.

Konuyla ilgili detaylı bilgi için: Descartes’in Yanılgısı (Antonio Damasıo)

Yorum Yap